İTÜ Denizcilik Fakültesi 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı mezuniyet töreni büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. İTÜ Tuzla Yerleşkesinde yapılan törene Denizcilik Genel Müdürü  Ünal Baylan, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İTÜ KKTC Rektörü Prof. Dr. Cumali Kınacı, İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Arslan, Tuzla Liman Başkanlığı Liman Başkan Yardımcısı Zeynel Kontoğlu, KEGM Müdür Yardımcısı Serhat Aytuğel, İMEAK DTO Meclis Başkanı Başaran Bayrak, denizcilik sektöründe faaliyet gösteren STK başkanları ve temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Arslan, Türk denizciliğinin en kıymetli eğitim kurumunu ulusal ve uluslararası her alanda en üst noktaya taşımak için İTÜ yönetimi ve denizcilik camiası ile omuz omuza yapılan çalışmalardan bahsederek konuşmasına şöyle devam etti:” Çok değerli uluslararası projeler ve akademik etkinlikler yapıldı. Akademik personelimizin gayretleri ile, akademik göstergelerimiz her alanda hızlı bir şekilde yukarı yönlü tırmanmakta ve fakültemiz hem üniversite içinde hem de uluslararası alanda saygın konumunu pekiştirmektedir. Eğitim ve Kampüs altyapısını geliştirmek için birçok faaliyet gerçekleştirildi.”

‘Üstün özellikle yöneticiler denizciler arasında çıkıyor’

İTÜ’den mezun olanların denizcilik camiasında lider olduğunu belirterek konuşmasına başlayan İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFAMED) Başkanı Ufuk Teker ise şöyle devam etti: “Bize Denizcilik Camiasında YDO’lu denir. Bu okuldan mezun YDO lu Efsaneleşmiş Kaptanlar, Baş mühendislerin yanı sıra, Bakanlar, Denizcilik Bürokratları, Büyükelçiler, Futbol kulübü Başkanları, armatörler, büyük iş adamları, sigortacılar, surveyörler, klas kuruluşu yöneticileri, deniz hukukçuları,  offshore un her alanında yöneticiler, kuruyük, konteyner,  gaz, petrol, kimyasalın her türlüsünü taşıyan denizciler, gemi işletmecileri, römorkör firması sahipleri, deniz turizmciler,  armatörler, tersaneciler, gemi inşacılar yetişmiştir ve yeni gelişmelere paralel uygun yöneticiler yine siz genç mezunlarımız arasından yetişecektir. Bu kesinlikle tesadüf değildir. Alınan eğitimin kalitesi ile yapılan işin zorluğu birleşerek üstün özellikli yöneticiler denizcilerin arasından çıkmaktadır.” 

‘Yeni bir yolculuğa çıkıyoruz’

Dönem birincisi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi Murat Samet Çuhadar;” Denizcilik, özünde macera, keşif ve büyük bir sorumluluk taşır. Denizlerin gücü ve doğanın dengesiyle başa çıkmamız gerekecek. Bu mesleği icra ederken karşılaşacağımız zorluklar, bizi daha da güçlendirecek ve yeteneklerimizi geliştirecektir. Ancak dönemimin her zorluğun üstesinden gelecek bilgi, beceri ve karaktere sahip olduğunu biliyorum. Bugün, denizcilik fakültesinden mezun olmamızla birlikte yeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Gelecekteki kariyerimizde başarılı olmak için çok sevgili dönemime sabır, azim ve sürekli öğrenmeye açık olmalarını tavsiye ederim. Denizlerde dolaşan bu büyük mavi kitapta her gün yeni bir sayfa açacak bilgi ve deneyimlerimizi sürekli olarak güncelleyeceğiz” diye konuştu.

‘Hepiniz tıpkı gemiler gibi bir bayraksınız’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdür Yardımcısı Serhat Aytuğel konuşmasında şunları belirtti; “Sevgili genç meslektaşlarım, mezunu olmaktan her zaman büyük bir gurur duyduğum okulumuzdan sizler, bugün zorlu bir eğitim sürecini tamamlayarak her biri mesleklerinde parlak gelecekler vaat eden genç denizciler olarak mezun oldunuz. Bu, büyük bir azim, çalışma ve kararlılık gerektiren bir süreçti ve bu süreçte gösterdiğiniz gayreti büyük bir takdirle karşılıyoruz.Hepiniz tıpkı gemiler gibi bir bayraksınız. Bayrağımızı hakkıyla dalgalandırın, asla yere düşürmeyin. Her yaptığınız işte bu güzel ülkemize nasıl faydalı olacağınızı düşünün. Ülkemizin en büyük gücü sizler yani yetişmiş nitelikli insan gücüdür. Biz bu güce inanıyoruz, siz de kendinize daima inanın ve güvenin.”

‘Sizler aynı zamanda İTÜ’nün 250. yıl mezunu da oldunuz’

"Türkiye ve ABD Doğu Akdeniz’de ortak geçiş eğitimleri yaptı" "Türkiye ve ABD Doğu Akdeniz’de ortak geçiş eğitimleri yaptı"

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ise, İTÜ Denizcilik Fakültesi mezunlarının yurtta ve dünyanın birçok yerinde ülkemizi gururla temsil ettiklerini ifade ederek bu yıl mezun olan öğrencilerin aynı zamanda İTÜ’nün “250. Yıl Mezunu” olduklarının altını çizdi. İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu sözlerine şöyle devam etti; “Bugün ülkemizde denizcilik eğitimi dediğimizde, akla gelen ilk ve en önemli kurum İTÜ Denizcilik Fakültesi’dir. Özellikle bir konuya vurgu yapmak istiyorum: İTÜ Denizcilik Fakültesi mezunlarımız güçlü bir aidiyet bağına sahipler. İTÜ dediğimizde elbette her zaman güçlü bir aidiyet ve bağdan söz ederiz; ancak Denizcilik Fakültemizde bu bağın daha da güçlü olduğunu söyleyebilirim. Denizcilik mezunlarımız, okullarından mezun olduktan sonra, fakültemize olan düşkünlüklerini ve bağlarını her fırsatta ortaya koyuyorlar. Dünyanın her yanında yaptıkları faydalı çalışmalarla olsun, Türk denizciliğinin şanını yüceltmekle olsun, kurdukları firmalar aracılığıyla İTÜ’de okuyan kardeşlerine tanıdıkları staj ve iş olanaklarıyla olsun, fakültemize yaptıkları bağış ve katkılarla olsun. Her bir mezunumuz, burada aldığı eğitimi ülke ve insanlık için her zaman en iyi şekilde kullanmıştır. Fakültemize katkı yaparak Türk denizciliğinin geleceğine de büyük yatırım yapan tüm mezunlarımıza bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Törende sponsor olan denizcilik firmalarına plaket verildi.

Yapılan konuşmaların ardından mezun öğrencilere diplomaları takdim edildi. Mezuniyet sevincini şapkalarını havaya fırlatarak kutlayan yeni mezunlar, fakülte tarafından hazırlanan hatıra panosunun önünde aileleri ve arkadaşlarıyla fotoğraf çektirdiler.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi