Karamürsel'deki Ereğlı Kumyalı Plajı'nı Mavi Bayrak töreninde konuşan Kocaeil Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İzmit Körfezi'ndeki limanlara uğrak yapan gemilerin neden olduğu kirliliğe verilen cezalarla ilgili önemle açıklamalarda bulundu.

Tahir Büyükakın, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın şart koştuğu kriterleri yerine getirerek, şehrin çeşitli yerlerine yerleştirilmiş 23 arıtma tesisi olduğunu belirterek, "Bu tesislerde bir damla atık su arıtılmadan denize geçmiyor. Körfez’e yılda 10 bin gemi girer ve çıkar. Bu gemilerin atık takibini yapıyoruz. Uçağımızla havadan denetim gerçekleştiriyoruz. En başında başladığımız günden bu yana Körfez’de gemilere yazılan ceza tutarı toplam 180 milyon TL civarında. Çok sıkı bir takip var. Çöplerin temizlenmesi var. Plastiklerin temizlenmesi var. Burada gerçekten bir büyük emek var" dedi. 

'8.5 milyon ton çamuru denizden alacağız'

Ereğli'yi tekrar eski günlerine döndürmek için büyük bir çalışma olduğuna işaret eden Büyükakın, şöyle devam etti:

"Ereğli’de çocukluğunun geçtiğini, yüzmeyi de bu sahilde öğrendiğini ifade eden Büyükakın, "Ereğli’yi tekrar eski günlerine döndürmek için büyük bir emekle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Körfez’in ucunda yılların biriktirdiği çamur var. Yaptığımız tesiste simsiyah çamur çıkartıyoruz. Toplam 650 futbol sahası büyüklüğünde bir alan düşünün. O kadar büyük bir alanda çamur birikmiş vaziyette. Bazı yerlerde bir metre, bazı yerlerde 3 metre kalınlığındaki çamur tabakasını, gemi vasıtasıyla denizden çekiyoruz. Onu karadaki arıtma tesisine basıyoruz. Membranların içine çamuru tutuyoruz. Suyu denize tekrar veriyoruz. Toplam 8.5 milyon ton çamuru denizden alacağız. Toplam 120 milyon dolar tutarında bir proje gerçekleştiriyoruz."

Denizin dibinden 2,5 ton çöp çıktı Denizin dibinden 2,5 ton çöp çıktı

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi