Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) ve dünyanın dört bir yanındaki denizci sendikaları, artan gemi saldırıları nedeniyle Kızıldeniz'deki denizcilerin güvenliğinin sağlanması için derhal harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

ITF, Dünya Denizciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamasında, "Kızıldeniz'de denizcilerin güvenliğini sağlamak üzere, bugüne kadar eksik kalan ve denizcilerin gereksiz yere ölmelerini engelleyebilecek olan acil önlemlerin alınmasını talep ediyoruz" denildi.

ITF, hükümetleri, denizcilik şirketlerini ve bayrak devletlerini denizcileri korumaya yönelik çabaları koordine etmeye ve koruma için yalnızca belirli donanmalara bel bağlamamaya çağırdı. Ayrıca denizcileri tehlikelerden uzak tutmak için gemilerin yönlerinin değiştirilmesi çağrısında bulunarak şunları kaydetti: "Hükümetler bölgede ya da bölgeden geçen denizcileri korumak için çabalarını artırmalı ve koordine etmelidir. Denizcilik şirketleri gemilerini başka yöne çevirerek denizcilere olan bağlılıklarını göstermelidir. Gemilerindeki denizciler için güvenli bir çalışma ortamı sağlamaktan sorumlu olan bayrak devletleri, şirketlere gemilerini başka yöne çevirmeleri talimatını vermelidir. Elverişli bayrak devletleri koruma için yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere veya Avrupa donanmalarına güvenmemelidir."

İspanya yakıt sızıntısı nedeniyle bir kargo gemisini alıkoydu İspanya yakıt sızıntısı nedeniyle bir kargo gemisini alıkoydu

Kasım ayından bu yana İran destekli Husiler Kızıldeniz, Bab-el-Mendeb ve Aden Körfezi'nde ticari gemilere karşı çok sayıda insansız hava aracı ve füze saldırısı düzenleyerek iki gemiyi batırdı ve dört denizciyi öldürdü.

Bu saldırılardan biri 12 Haziran'da Liberya bandıralı MV Tutor adlı dökme yük gemisini hedef aldı ve bir mürettebatın ölümü ve geminin batmasıyla sonuçlandı. Mart ayının başlarında MV True Confidence da saldırıya uğradı ve üç denizcinin hayatını kaybetti.

ITF, Kasım 2023'te Husiler tarafından ele geçirilen Galaxy Leader ve Nisan 2024'te İran tarafından ele geçirilen MSC Aries gemilerindeki mürettebatın güvenli bir şekilde geri dönmeleri için kampanya yürütmeye devam ediyor. Ayrıca yakın zamanda Verbena ve Transworld Navigator adlı kargo gemilerine yapılan ve ağır yaralanmalarla sonuçlanan saldırıları da kınıyor.

ITF, "Denizciler meta değil, küresel tedarik zincirinin belkemiğidir" diyerek şu açıklamayı yaptı: "Hayatları kâr uğruna riske atılmamalı ve görevlerini sürekli şiddet ya da zarar görme tehdidi altında yerine getirmek zorunda bırakılmamalıdırlar.

Uluslararası toplumu, denizcilerin küresel ekonomiye yaptıkları paha biçilmez katkılar üzerinde düşünmeye ve denizde hayatlarını riske atanlar için adalet, emniyet ve güvenliği sağlamak üzere hemen harekete geçmeye çağırıyoruz."

Editör: Haber Merkezi