Kızıldeniz'in kuzey ucunda yer alan İsrail'in Eilat Limanı, nakliye firmalarının Yemen'deki İran destekli Husi militanlarının saldırılarından kaçınmak için gemilerin rotasını değiştirmesinden etkilenen ilk limanlardan biri oldu.

Liman yönetimi 120 çalışanın yarısını işten çıkarmayı planladığını açıkladı. Buna karşılık liman işçileri ise çarşamba günü bir protesto gösterisi düzenledi.

Ağırlıklı olarak araba ithalatı ve Ölü Deniz'den gelen potas ihracatını gerçekleştiren Eilat, İsrail'in neredeyse tüm ticaretini gerçekleştiren Hayfa ve Aşdod'daki Akdeniz limanlarıyla kıyaslandığında oldukça küçük kalıyor.

Ancak Ürdün'ün tek kıyı erişim noktası olan Akabe'ye komşu olan Eilat, İsrail'e Süveyş Kanalı'na gitmeye gerek kalmadan Doğu'ya açılan bir kapı sunuyor.

Umman açıklarında petrol tankeri alabora oldu: 16 mürettebat kayıp Umman açıklarında petrol tankeri alabora oldu: 16 mürettebat kayıp

Eilat Limanı CEO'su Gideon Golber, aylardır süren kayıplar ve hareketsizliğin ardından bu hamlenin son seçenek olduğunu söyledi.

"Koalisyon ülkelerinin sorunu birkaç ay içinde çözeceğini umuyordum. Ama sorunu çözmüş değiller" diyen Golber, ABD öncülüğündeki çok uluslu güvenlik girişiminin kritik nakliye hattını korumaya yönelik olduğunu belirtti.  
Golber'e göre gemiler hala Eilat'a yanaşmıyor. Ve hükümet maaşların ödenmesine yardımcı olmak için müdahale etmediği sürece işten çıkarmalar kaçınılmaz. Kalan işgücünün asgari operasyonları sürdürebileceğini söyledi.

Yüz binlerce kamu sektörü çalışanının çatı örgütü olan Histadrut işçi federasyonu karara karşı çıktı.
Ulaşım işçileri sendikası başkanı Eyal Yadin yaptığı açıklamada "Şirketin bu dönemde işçileri ve ailelerini kucaklaması ve toplu işten çıkarma girişiminde bulunarak kolay yolu seçmemesi doğru olurdu. Bunun bir parçası olmayacağız" dedi.

Editör: Haber Merkezi