2013 yılında kurulan İskenderun Gemi İşletmeciliği, dökme yük taşımacılığındaki gemileriyle Handy Size'den Supramax'a kadar geniş bir tonajda çözümler sunuyor. Geçtiğimiz günlerde filosuna iki gemi katarak kapasitesini 600 bin DWT üzerine çıkaran İskenderun Gemi İşletmeciliği, 1 milyon DTW’te doğru emin adımlarla ilerliyor. Ataşehir’den Koşuyolu’ndaki yeni ofislerine taşındıktan sonra ziyaret ettiğimiz İskenderun Gemi İşletmeciliği Genel Koordinatörü Ahmet Hamza, dergimize firmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

Denizcilik Federasyonu seçimlerinden sonra yoğun bir iş temposuna girdiklerini söyleyen İskenderun Gemi İşletmeciliği Genel Koordinatörü Ahmet Hamza, bu dönemde işlerine yatırım yaptıklarını ve sektördeki hedeflerinin daha yukarılar olduğunu kaydetti. Filolarına 42 bin DWT kapasiteli iki ayrı gemi aldıklarını söyleyen Hamza, buldukları her fırsatta işlerine ve sektöre yatırım yapmak için çaba sarf ettiklerini ifade etti. Hamza, “Bünyemize kattığımız bu iki gemiyle toplam kapasitemiz, 6 adet 50-56 bin DWT’lik Supramax, 8 adet de 28-42 bin DWT’lik Handysize olmak üzere 14 adet gemi ile toplamda yaklaşık 600 bin DWT yük taşıma kapasitesine ulaştık. Hedefimiz bu rakamı 1 milyon DWT’ye çıkartmak” şeklinde konuştu.

Çocuklarına en büyük mirası, denizciliği bıraktı Çocuklarına en büyük mirası, denizciliği bıraktı

 

Türkiye Denizcilik Federasyonu kurucu üyesi olan, Genel Sekreterlik ve Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüten Hamza, bugüne kadar sivil toplum kuruluşlarında uzun yıllar hizmet ettiğini, elinden geldiğince denizcilik sektörüne katkı yapmaya çalıştığını ancak TÜRDEF’in son genel kurulundan sonra bu görevlerinin sona erdiğini belitti. Hamza, işlerinin yoğunluğu nedeniyle bundan sonra denizcilik sektöründeki mevcut sivil toplum kuruluşları içinde yer almayı düşünmediğini söyledi.

 

İskenderun Gemi İşletmeciliği’nin yeni ofisinin spor salonu ve sosyal alanlarıyla, çalışan odaklı modern bir ofis olduğunu söyleyen Hamza, “İskenderun Gemi İşletmeciliği olarak, Türk Denizcilik Sektörü’ne, denizcilik eğitim kurumlarına, denizci sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine katkılarının devam edeceğini söyledi. Hamza, “Denizci öğrenciler için bir burs yönetmeliği hazırlıyoruz. Yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte her yıl ihtiyaç sahibi yirmi öğrenciye karşılıksız eğitim bursu vereceğiz ve bundan gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

KAYNAK: 7DENİZ DERGİSİ