İran Ordusu Donanma Komutanı Şehram İrani, yakın gelecekte iki adet yerli üretim dizel-elektrikli Fatih sınıfı denizaltının donanma filosuna katılacağını söyledi.

İran'ın yarı resmi Mehr Haber Ajansı'nda yer alan habere göre İrani, Fatih-2 ve Fatih-3 denizaltılarının donama filosuna katılmasıyla ülkenin yüzey altı sektöründeki askeri gücünün artacağını belirtti.

Donanma Komutanı, denizaltıların yerli üretim çift amaçlı torpidolarla donatıldığını ve tüm fırlatma denemelerinin başarılı olduğunu dile getirdi.

Mehr Haber Ajansı geçen hafta İran'ın iki yeni Fatih sınıfı denizaltı modelinin gövdesini donatmaya başladığını bildirmişti.

İran yapımı Fatih denizaltısı 527 ton ağırlığında ve deniz yüzeyinden 200 metreyi aşan derinliklerde yaklaşık 5 hafta görev yapabiliyor.

Samsung Heavy'den Rus tersanesine dava Samsung Heavy'den Rus tersanesine dava

Torpido ve deniz mayınları gibi modern silahlarla donatılan yarı ağır denizaltı, seyir füzesi taşıyabiliyor ve su altındayken bu füzeleri ateşleyebiliyor. Denizaltıda güdümlü füze sistemi ve gelişmiş sonik radar sistemi de bulunuyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi