Oslo merkezli analist Rystad Energy bir açıklama yaparak Jeopolitik Risk endeksinin 13 Nisan'a kadar olan haftada 1.35'e yükseldiğini, bu rakamın bir önceki hafta 1.22 olduğunu ve bu yıl şimdiye kadarki en yüksek rakam olduğunu açıkladı. Son iki gün içinde, İngiltere saatiyle 14:00'e kadar, endeks daha da yükselerek 1,41'e ulaştı.

AB ülkeleri doğal gaz ithalatında rotayı Rusya'ya çevirdi AB ülkeleri doğal gaz ithalatında rotayı Rusya'ya çevirdi

Rystad, ABD tarafından koordine edilen ülkelerin, savaşçıları daha fazla düşmanlığa karşı ikna etmeye yönelik küresel girişimlerinin başarısız olması halinde, jeopolitik enerji primlerinin önemli ölçüde artacağı konusunda uyarıyor. Firma, nisan ayı için Brent ham petrolünün 'gerçeğe uygun değerini' tamamen arz ve talep esaslarına dayanarak varil başına 84 dolar civarında hesapladı.

Spot Brent cuma günü haftalık %10 artışla varil başına 92 dolardan kapandı. Rystad, bu nedenle artışın neredeyse tamamen devam eden çatışmaya atfedilebileceğini söyledi. Bu arada, petrol fiyatlarının Pazartesi günü daha da yükselmesi bekleniyor.  

Analistler, OPEC+'dan gelecek yanıtın şu ana kadar önemli bir bilinmeyen olduğuna dikkat çekti. Artan jeopolitik gerilim kartelin petrol piyasasını yönetme görevini zorlaştırıyor. Halihazırda grup, gönüllü üretim kesintilerini haziran sonuna kadar uzatmış durumda ve kesintilerin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin karar muhtemelen grubun 2 Haziran'daki bakanlar toplantısında alınacak. Ancak bu hafta sonu yaşanan gelişmeler ışığında, o tarihten önce bir toplantı ihtimal dışı tutulamayacak.

Rystad, OPEC+'nın halihazırda günde yaklaşık altı milyon varil yedek kapasiteye sahip olduğunu ve çatışmanın tırmanması halinde bunun devreye sokulabileceğini söyledi. Bunun olası bir hareket tarzı olması için, daha yüksek petrol fiyatlarının batı ekonomilerinde enflasyonu körükleyeceği ve merkez bankalarını herhangi bir parasal normalleşme çabasını ertelemeye sevk ederek küresel ekonomik büyümenin zayıflamasına yol açacağı gerçeği de dahil olmak üzere çeşitli nedenler gösterdi.

Rystad analizinin doğru çıkması halinde, daha yüksek petrol üretimi artan enerji fiyatlarını düşürebilir ve tankerler için daha fazla talep yaratabilir.

Editör: Haber Merkezi