İşletmeci Empire Navigation geçen hafta İran güçleri tarafından Tüpraş'a petrol taşırken Umman açıklarında el konulan tankerin mürettebatının güvende olduğunu belirtti. 

Firma İranlı yetkililerle temas halinde olup, mürettebata uygun şekilde bakıldığına dair güvence almıştır. Mürettebat bir Yunan vatandaşı ve 18 Filipin vatandaşından oluşuyor.

ABD Gazze iskelesini 2 haftalık onarımın ardından açtı ABD Gazze iskelesini 2 haftalık onarımın ardından açtı

Nikolas adlı tanker, el konulduğu sırada Tüpraş'a petrol taşıyordu. 

Hafta sonu deniz istihbarat firması TankerTrackers.com uydu görüntülerinden St. Nikolas'ın Bandar Abbas'ın hemen güneyindeki Keşm Adası açıklarında bir konumda olduğunu tespit etti. Bu bölge İran'ın karasuları içinde ve İran'ın büyük askeri üslerinin yakınında yer alıyor.

Ne olmuştu?

11 Ocak'ta Birleşik Krallık Deniz Ticaret Örgütleri, tankerin Umman'ın Sohar kentinin yaklaşık 50 deniz mili doğusunda, askeri tarzda siyah üniformalar giyen dört ila beş silahlı kişi tarafından kaçırıldığını bildirdi.  

St. Nikolas yakın zamana kadar Süveyş Rajan olarak biliniyordu. Gemiye geçen yıl Amerikalı yetkililer tarafından el konulmuş ve İran ham petrol yükünü teslim etmeye zorlanmıştı. İran hükümeti geçen haftaki el koymayı "Amerikan rejiminin petrol hırsızlığına misilleme" olarak tanımladı.

Editör: Haber Merkezi