Irak'tan hareket eden Yunanistan merkezli petrol tankerinin işletmecisi Empire Navigation'a ait olan Saint Nicholas adlı gemi ile irtibatın dün sabah 06.30'da Umman kıyılarının yaklaşık 50 deniz mili açıklarında kesildiği açıklanmıştı.

Tüpraş'a petrol getiriyordu

Geminin Tüpraş'ın Irak devlet petrol şirketi SOMO'dan satın aldığı 140 bin ton ham petrol taşıdığı bildirildi. 

Tüpraş'tan konuya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, "Yunan armatör firması Empire Navigation’a ait Marshall Adaları bayraklı St. Nikolas isimli gemi ile olan iletişim Umman açıklarında 11 Ocak 2024 saat 06:30 dolaylarında kesilmiştir. Söz konusu gemi, Irak devlet petrol şirketi SOMO’dan satın aldığımız ve Basra Limanı’ndan rafinerimize ulaştırılmak üzere yola çıkan yaklaşık 140 bin ton ham petrol taşımaktadır. Tüm rafineri operasyonlarımız planlandığı şekilde devam etmekte olup, olayın rafineri operasyonlarımıza bir etkisi bulunmamaktadır. Gemide Türk mürettebat bulunmamakta olup, konunun takibi ulusal ve uluslararası yetkililerle iş birliği halinde sürmektedir" denildi.

İran'dan açıklama

Kayıp 4 mürettebatı arama çalışmaları 7'nci gününde Kayıp 4 mürettebatı arama çalışmaları 7'nci gününde

İran basınında yer alan haberlere göre tankere İran el koyduğu ortaya çıktı. İran basınında yer alan haberlerde, Irak'ın Basra limanından İzmir'e petrol taşıyan Marshall Adaları bandıralı "St Nikolas" adlı tankere geçen yıl “Suez Rajan” adıyla seyrettiği sırada ABD tarafından el konulduğu hatırlatılarak, "Geçen yıl ABD tarafından İran petrolünün çalınmasının ardından St Nikolas tankerine bu sabah İran Deniz Kuvvetleri tarafından yargı kararıyla el konuldu. Tanker İran limanlarına doğru yol alıyor” denildi.

Eski adı Suez Rajan olan St Nikolas tankerine geçen sene ABD el koymuştu

Eski adı Suez Rajan olan St Nikolas tankeri, geçen yıl ABD tarafından el konulduğunda İran’a ait 980 bin varilden fazla ham petrolü taşıyordu. ABD o dönemde İran’ı yaptırımları ihlal ederek Çin'e kaçak petrol ihraç ettiğin iddia etmişti. Afrika'nın güneyinde ABD donanması tarafından el konulan tanker, ABD’nin Teksas eyaleti kıyılarına çekilmiş, tankerin taşıdığı İran'a ait petrol daha sonra satılmıştı. Tankerin adı ise yükü boşalttıktan sonra St Nikolas olarak değiştirilmişti.
İran ise Suez Rajan’a el konulmasının ardından misilleme olarak geçtiğimiz sene Marshall Adaları bandıralı ABD merkezli enerji şirketi Chevron tarafından işletilen "Advantage Sweet" adlı petrol tankerine ve "Niovi" adlı Panama bandıralı petrol tankerine el koymuştu.

Editör: Haber Merkezi