Pekin, İran'ın Donanma Komutanı Şahram İrani'nin planlandığını öne sürdüğü ittifakın, "küresel barışa ve enerji güvenliğine katkı sağlayacağı" değerlendirmesinde bulunurken, Washington tarafı "akla aykırı olduğu" yorumunu yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, Pekin'de düzenlenen olağan basın toplantısında, Basra Körfezi'nde güvenliğin ve istikrarın sağlanmasının küresel barış açısından "hayati" olduğunu belirterek, "Çin, bölge ülkelerinin anlaşmazlıklarını diyalog ve istişare yoluyla çözmesini ve iyi komşuluk ilişkileri kurmasını destekliyor." dedi.

Çin'in ayrıca bölge ülkelerinin dayanışma içinde kalkınmasından ve kendi geleceklerine kendilerinin yöne vermesinden yana olduğunu vurgulayan Sözcü Vang, bölgedeki istikrarın küresel ekonomik büyümeye ve enerji tedarik güvenliğine katkı sağlayacağını kaydetti.

ABD Donanmasının Basra Körfezi ve çevresinde faaliyet gösteren 5. Filosu'nun Sözcüsü Tim Hawkins ise "Breaking Defense"in internet sitesine yaptığı açıklamada, "Bölgesel istikrarsızlığın bir numaralı sebebi olan İran'ın, tehdit ettiği suların güvenliği için deniz güvenliği ittifakı kuracağını iddia etmesi akla aykırı." ifadesini kullandı.

İran'ın yalnızca son iki yılda uluslararası bandıralı 15 ticaret gemisine saldırdığı ve alıkoyduğuna dikkat çeken Sözcü Hawkins, "Söz önemli değil. Bu yüzden biz ortaklarımızla birlikte Hürmüz Boğazı çevresindeki savunma kapasitesini güçlendiriyoruz." dedi.

İstanbul Boğazı'nda arızalanan gemi sürüklendi İstanbul Boğazı'nda arızalanan gemi sürüklendi

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi