Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi'ne bağlı bir haber ajansı olan Nournews, "Pazartesi günü büyük zorluklarla su üzerinde yeniden dengelenen Sahand savaş gemisi, gemiyi tutan halatın kopmasının ardından şimdi battı" açıklamasında bulundu.

Pazar günü devlet medyası, geminin bir iskelede onarım sırasında su alması nedeniyle alabora olduğunu ve yeniden dengelenmesi için çaba sarf edildiğini söylemişti.

Yerel basına göre İran yapımı hayalet savaş gemisi ilk olarak 2018 yılında denize indirildi ve helikopterler için bir uçuş güvertesi, torpido rampaları, uçaksavar ve gemi savar silahları, karadan karaya ve karadan havaya füzeler ve elektronik savaş yetenekleriyle donatıldı.

İran, birçok silahı ithal etmesini engelleyen uluslararası yaptırımlar ve ambargolar karşısında büyük bir yerli silah endüstrisi geliştirdi.

ABD: Gazze'deki geçici iskele görevini tamamladı ABD: Gazze'deki geçici iskele görevini tamamladı

İran, 1979 İslam devrimi öncesinden kalma ve çoğunlukla ABD yapımı olan donanma teçhizatını yenileme programının bir parçası olarak 2010 yılında ilk yerli muhribini denize indirdi.

2021 yılında İran Donanması'na ait Kharg gemisi bir eğitim görevi sırasında Umman Körfezi'nde alev aldıktan sonra batmış, ancak can kaybına yol açmamıştı.

Kaynak: Reuters

Editör: Haber Merkezi