Sudan'ın fiili lideri Abdülfettah Burhan'a istihbarat danışmanlığı veren Ahmed Hasan Muhammed, İran'ın Sudan ordusuna drone tedariği sağladığını ve üs için izin verilmesi durumunda da bir helikopter gemisi taahhütünde bulunduğunu söyledi.

Wall Street Journal'a konuşan Muhammed, "İranlılar, üssü istihbarat toplamak için kullanmak istediklerini söylüyor. Aynı zamanda oraya savaş gemileri konuşlandırmak istiyorlar" ifadelerini kullandı.

2 Japon donanma helikopteri Pasifik Okyanusu'nda çarpıştı 2 Japon donanma helikopteri Pasifik Okyanusu'nda çarpıştı

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, Muhammed, Hartum yönetiminin ABD ve İsrail'i rahatsız etmekten çekindiği için İran'ın teklifini kabul etmediğini söyledi.

İran'ın New York'taki Birleşmiş Milletler temsilciliği konuyla ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi.

Sudan'ın Kızıldeniz kıyısında bir deniz üssüne sahip olması, Tahran'ın dünyanın en yoğun denizcilik hatlarından birindeki etkisini artırması anlamına geliyor.

Husiler, Gazze savaşının ardından İsrail'i "cezalandırmak için" saldırılarını sıklaştırmış ve özellikle Batılı şirketlere ait ticaret gemilerini hedef almıştı. İran son dönemde Husiler'e yönelik silah sevkıyatını da artırma yoluna gitmişti. İran'ın bölgesel rakipleri İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan'ın da Kızıldeniz'e doğrudan erişimi bulunuyor.

Editör: Haber Merkezi