Göçmenleri Yunanistan diye Marmaris'te ıssız bir koya bıraktılar Göçmenleri Yunanistan diye Marmaris'te ıssız bir koya bıraktılar

İran, Hürmüz Boğazı yakınlarında 2 petrol tankerine el koymaya çalıştı. ABD Donanması tarafından yapılan açıklamada, İran’ın Hürmüz Boğazı’nın stratejik bölgelerinde 2 petrol tankerine el koymaya çalıştığı ve tankerlerden birine ateş açtığı bildirildi. ABD’nin İran’ın saldırısından sonra hemen savunmaya geçtiği ve İran gemilerinin geri çekilerek yolculuğuna devam ettiği belirtildi.


ABD Donanması Sözcüsü Tim Hawkins, ”İran gemileri uluslararası sularda yasal geçiş hakkı olan ticari tankerlere el koymaya çalıştı. ABD Donanması gerekeni yaptı ve el koymayı önledi” dedi. Ateş açılan tankerde herhangi bir hasarın meydana gelmediği belirtilirken İran’dan konuya ilişkin açıklama yapılmadı.
ABD Donanmasına göre İran, son 2 yılda en az 5 ticari gemiye el koymaya çalıştı veya başka gemileri taciz etti. İran’ın bu atılımları çoğunlukla önemli petrol geçişlerinin yüzde 20’sinin yapıldığı Basra Körfezi’nde bulunan Hürmüz Boğazı’nda gerçekleşti.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi