Türkiye, Rusya ve Ukrayna'nın 'Karadeniz' müzakerelerinde çatlak Türkiye, Rusya ve Ukrayna'nın 'Karadeniz' müzakerelerinde çatlak

İngiltere Kraliyet Donanması’na bağlı HMS Glasgow’da kabloların kesilmesinin ardından sabotaj soruşturması başlatıldı. BBC tarafından yapılan habere göre bahse konu savaş gemisinin İskoç tersanesinde “kasıtlı hasar” almasına ilişkin soruşturma başlatıldı.

BAE Systems, HMS Glasgow’da yaklaşık 60 kablonun kesilmesinin ardından onarımların değerlendirildiğini ifade etti. İnşa edilen sekiz Type 26 gemisinden ilki olan gemi, şu anda BAE’nin Glasgow’daki Clyde Nehri üzerindeki Scotstoun’daki tersanesinde donatılmakta.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BAE Systems Sözcüsü, soruşturma için gemi üzerindeki çalışmaların geçici olarak durdurulduğunu söyledi. UK Defence Journal tarafından yapılan haberde ise olayın ödeme anlaşmazlığı nedeniyle bir mühendis tarafından gerçekleştirildiği iddia edilmekte. İletişim sistemleri için veri kabloları ve güç sağlayacak olan elektrik kabloları da dahil olmak üzere yaklaşık 23.000 adet kablo döşeneceği aktarılmakta.(Defenceturk)

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi