Van YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, barajlarda yeterince suyun olmadığını, dolayısıyla bu yıl inci kefallerini zorlu bir üreme göçü döneminin beklediğini söyledi.

Dünyada yalnızca Van Gölü'nde yaşayan ve 15 Nisan-15 Temmuz arası üreme dönemleri olduğu için avlanma yasağı bulunan inci kefalleri bu dönemde Van Gölü'nden çıkarak tatlı sulara göçü devam ediyor. Van ekonomisine büyük katkı sağlayan inci kefallerinin üremek için başlattığı bu görsel şölen, her yıl binlerce kişi tarafından ilgiyle izleniyor. Üremek için yoğun çaba sarf eden balıklar, Alaska'daki Somon balıkları gibi suyun akışının tersine yüzerek engelleri aşıyor. Üreme göçü sırasında balıkların en kolay avlandığı bu dönemde güvenlik güçleri aldıkları önlemlerle kaçak avcılığın önüne geçmeye çalışıyor.

'İnci kefalleri yüzbinlerce yıldır yaşamlarını sürdürüyorlar'

Kuraklığın Van Gölü’ne dökülen akarsuları etkilediğini ifade eden Van YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, “Van Gölü 3 bin 712 kilometrekarelik yüzey alanıyla beraber ülkemizin en büyük gölü ve ülkemizin iç sulardaki en büyük balık stoğunu içeriyor. Gölde yaşayan inci kefalleri Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı sularına adapte olmasına karşın üreme dönemleri olan yaz aylarında tatlı sulara ihtiyaç duyuyor. Her yıl yaz ayı geldiği zaman gölde yaşayan binlerce ton inci kefali Van Gölü'ne dökülen akarsulara doğru üreme gücü gerçekleştiriyor. İlk önce akarsuların ağızlarında toplanan ilk iki halleri fizyolojik uyum süreçlerin atlattıktan sonra tatlı sulara giriş yaparaktan akarsuların yukarı kesimlerine doğru üreme göçü gerçekleştiriyor. Üremesini gerçekleştiren inci kefalleri tekrardan anavatanı olan Van Gölü'ne geri dönüyor. Buradaki anlattığımız olay yüzbinlerce yıldır devam eden bir döngüden bahsediyoruz. Van Gölü’ndeki inci kefalleri yüzbinlerde yıldır yaşamlarını sürdürüyorlar. Her yıl olduğu gibi bu sene de içerisinde bulunduğumuz bu mayıs ayı içerisinde Van Gölü'ndeki için kefalleri akar sulara girdi ve her yıl özlemle ve heyecanla beklediğimiz zıplayan zıplayan inci kefallerini görmeye başladık” dedi.

'Bu yıl inci kefallerini zorlu bir üreme göçü döneminin bekliyor'

Önümüzdeki 2 haftalık süreç içerisinde göçün daha da yoğunlaşacağının altını çizen Dr. Öğretim Üyesi Akkuş, “Şunda onlarca bir arada zıplayan inci kefalleri yüzlercesine dönüşecek. Yüzlerce inci kefali kendi boylarının 20 katı büyüklüğündeki kayaları zıplayaraktan akarsuların yukarısına doğru üreme göçü gerçekleştirecek. Her yıl üreme döneminde en büyük sorunumuz kaçak avcılıktı. Fakat kurak geçen yıllar nedeniyle maalesef kaçak avcılığa artık kulaklıkta eklenmiş oldu. Şu anda bulunduğumuz nokta Erciş deliçaydaki balık bende. Mayıs ayının içerisindeyiz ama Haziran’da, Temmuz ayında göreceğimiz su debisini görüyoruz, su debileri düşük. Maalesef barajlarda da yeterince su yok. Dolayısıyla inci kefallerini zorlu bir üreme göçü dönemi bekliyor. Van Gölü'ndeki İnci kefalinden 20 bini aşkın insan geçimini sağlıyor ve göldeki stoğun devamlılığındaki temel ana unsur üreme göçünün başarısına bağlı. Ümit ediyoruz ki bu sene inci kefalleri üremelerini başarılı bir şekilde geçirip Van Gölü'nde geri dönerler ve başarılı bir üreme dönemi geçirmiş oluruz” diye konuştu.

76 Türk balıkçı gemisi Akdeniz’de Mavi Yüzgeçli Orkinos avında 76 Türk balıkçı gemisi Akdeniz’de Mavi Yüzgeçli Orkinos avında

7DENİZ