Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreteri Arsenio Dominguez, örgütün devam eden Kızıldeniz sorununu çözmek için aktif olarak çalıştığını belirtti. Kuruluşun, dünya çapında nakliye hizmetlerini ciddi şekilde etkileyen sorunu çözmek için titizlikle çalıştığını vurguladı.

İran'ın desteklediği Yemen'deki Husi isyancılar, kasım ayından bu yana Kızıldeniz'deki gemilere çok sayıda saldırı düzenledi ve İsrail-Hamas çatışmasının ortasında Gazze'yle dayanışma gösterisi olarak İsrail'e giden gemileri hedef aldı. 6 Şubat'ta ABD gemisi Star Nasia ve İngiliz gemisi Morning Tide'a düzenlenen son saldırılar, isyancıların ABD ve İngiltere'nin misilleme saldırılarına tepki olarak hâlâ saldırılar düzenlediğini gösteriyor.

Husiler, Kızıldeniz'de Yunanistan'a ait gemiyi vurdu Husiler, Kızıldeniz'de Yunanistan'a ait gemiyi vurdu

IMO'nun Londra genel merkezinde konuşan Genel Sekreter Arsenio Dominguez, gerginliğin daha da artmasını önlemek ve deniz güvenliğini yeniden tesis etmek için ilgili tüm taraflar arasında diyalogun sürdürülmesinin gerekliliğini vurguladı. Deniz ticaretinin yaklaşık %12'sinin Bab el-Mendeb Boğazı üzerinden gerçekleştiği Kızıldeniz bölgesi dünya ticareti için hayati öneme sahip. Afrika'nın güney ucunda daha uzun bir rotaya gitmek daha yüksek harcamalar getirse de, birçok armatör artan riskler nedeniyle gemilerinin rotasını değiştirmeyi tercih ediyor.

Dominguez, bu durumun artan sigorta primleri, daha yüksek yakıt kullanımı ve daha uzun mürettebat rotasyon süreleri gibi olumsuz etkilerini kabul ederken Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) bölgede devam eden deniz operasyonlarını desteklemek için pratik önlemler sunmaya kendini adadığını belirtti.

Zorluklara rağmen Dominguez anlaşmazlığın çözümü konusunda iyimserliğini koruyor. Serbest dolaşım hakkının korunmasının ve uluslararası su yollarında seyahat eden ticari ve askeri gemilerin güvenliğinin garanti altına alınmasının önemini vurguladı.

Kaynak: marineinsight.com

Editör: Haber Merkezi