Uluslararası Denizcilik Örgütü, denizdeki güvensiz faaliyetleri engellemek amacıyla, düzensiz "gölge filo" olarak adlandırılan yasadışı gemicilik uygulamalarını hedef alan bir kararı kabul etti.

Batı'nın yaptırımlarının yanı sıra Moskova'nın petrol ihracatının fiyatını 60 dolarla sınırlayan ve bu fiyatın üzerinde sevkiyat yapanlara ceza kesen düzenlemenin uygulanmasından etkilenen Rusya da dahil olmak üzere petrol taşıyan paralel bir gemi filosunun parçasını oluşturan yüzlerce yaşlı petrol tankeri var.

Kaynaklar, son yıllarda ayrı yaptırımlarla da mücadele eden İran'ın da petrol ihracatı için bu tür gemilere yöneldiğini söyledi.

Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) Londra'daki yönetim kurulu oturumunda kabul edilen karar, gemileri tescil ettiren bayrak devletlerine, STS olarak bilinen, denizde kargo transferini "yasal olarak yasaklayan veya düzenleyen önlemlere uymaya" çağırdı.

Ayrıca gemilerin, özellikle başka bir gemiyle okyanus ortası transferi yapıyorsa, STS transferlerine yönelik operasyon planlarını güncellemelerinin sağlanması çağrısında da bulunuldu.

Kararda ayrıca, liman devletlerinin, herhangi bir geminin tespit edilmekten kaçınmak için, izleme müdahale cihazlarını kapatmak veya gerçek kimliklerini gizlemek gibi kasıtlı olarak önlemler aldığını fark ettiklerinde, "bu tür gemileri gelişmiş denetimlere tabi tutmaları" tavsiye edildi.

Kararda değişiklik yapılmasını isteyen İran IMO heyeti geçen hafta kaygısını dile getirdi ve önerilerin IMO'nun yetki alanından "açık bir sapma" gösterdiğini söyledi.

İran heyeti, "Bu karar, tüm üye ülkeler tarafından kabul edilebilir kesin ve mutlak tanımlardan yoksun tartışmalı kavram ve terimleri içeriyor" dedi.

Ekim ayında Rusya, IMO'nun tüm üye ülkelere adil muameleyi etkilediğini söylediği "dış baskı" nedeniyle tarafsız rolünden ayrıldığını söyledi.

Ukrayna'ya tahıl sevkiyatı Duisburg Limanı'ndan yapılıyor Ukrayna'ya tahıl sevkiyatı Duisburg Limanı'ndan yapılıyor

Rusya, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy'in ülkelere Moskova'nın BM organının yürütme kolunun bir parçası olmasına izin vermemeleri yönünde çağrıda bulunmasının ardından cuma günü IMO'nun yönetim konseyine yeniden seçilmek için yeterli oyu toplayamadı.

Editör: Haber Merkezi