Yunanistan şu anda yoğun bir sıcak hava dalgasının ortasında ve bu ay bazı bölgelerde sıcaklıklar 110 Fahrenheit sınırını geçti. Yüksek sıcaklık ve orman yangınlarına yol açabilecek şiddetli rüzgar potansiyeli nedeniyle geçen hafta aşırı yangın riski uyarısı yapıldı. Uyarı, orman yangını çıkarma potansiyeli olan birçok faaliyetin yasaklanmasıyla birlikte geldi. 

Cuma günü Hydra adasında dev bir orman yangını çıktı. Yangın, müdahale ekipleri yayılmasını sınırlandırmayı başarana kadar 24 saat içinde adanın çam ormanlarının 3.000 dönümünü yaktı. İklim Bakanı Vasilis Kikilias, yangını kontrol altına almak için yetkililerin altı uçak ve iki yangın söndürme ekibi göndermek zorunda kaldığını söyledi. 

Kızıldeniz'de saldırılar sırasında zarar gören denizaltı kabloları onarıldı Kızıldeniz'de saldırılar sırasında zarar gören denizaltı kabloları onarıldı

Savcılara göre Hydra'daki yangın, 175 metrelik Persefoni I adlı süper yatın güvertesinden fırlatılan yasaklanmış bir havai fişek yaylım ateşiyle başladı. Yerel basında çıkan haberlere göre yakındaki bir geminin kaptanı, orman yangınından önce yattan gelen havai fişek veya işaret fişeklerine tanık olduğunu bildirdi. 

Geminin mürettebatı pazar günü Pire'de gözaltına alındı ve ceza mahkemesine çıkarıldı. Yerel medyaya göre yolcular Kazak uyruklu. 

Hydra Belediye Başkanı Giorgos Koukoudakis, "Yok edilen şey kesinlikle güzel bir çam ormanıydı ve söz konusu gece rüzgar nedeniyle havai fişekler yasaklanmıştı. Bunları kullanmak tamamen sorumsuzluktu" dedi.

Yetkililer, Hydra'daki yangın önlenmiş olsaydı, başka yerlerde kullanılmak üzere kaynakların serbest kalacağını belirtti. Yunan itfaiyeciler geçtiğimiz hafta sonu ülke genelinde çok sayıda ciddi yangınla mücadele ediyordu ve uçak ve itfaiye ekipleri bu diğer yerlerden birine konuşlandırılabilirdi. 

Dava Yunanistan'da kamuoyunun dikkatini çekmiş durumda. Davanın mahkemeye taşınması ve savcıların mahkumiyet kararı alması halinde verilecek ceza çok ağır olabilir. Yunanistan bir dizi zorlu yangın sezonunun ardından kundaklama karşıtı yasalarını güçlendirdi ve yangın çıkarmanın cezası artık 20 yıla kadar hapis ya da 250.000 dolar para cezasına kadar çıkabiliyor.

Kaynak: maritime-executive.com

Editör: Haber Merkezi