İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO), Kahramanmaraş ve çevre illerde 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen büyük deprem felaketinin ardından ilk günden itibaren Şubeleriyle birlikte bölge halkının yaralarını sarmak için seferber oldu.

TOBB, AFAD ve İstanbul Valiliği koordinasyonunda başlatılan yardım çalışmaları İstanbul ve şubelerin bulunduğu il ve ilçelerden deprem bölgesinde ihtiyaç sahiplerine en hızlı şekilde ulaştırıldı.

Konteyner, jeneratör, soba, uyku tulumu, battaniyeden, taşınabilir şarj cihazı (powerbank), pil, gıda, su, temel tüketim malzemeleri, bebek ürünleri, giyim malzemelerine birçok ürünü taşıyan 23 TIR Kahramanmaraş ve Hatay’a gönderildi. Bölgeye gönderilen ihtiyaç maddeleri, mülki idare amirleri ve AFAD koordinasyonunda ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaya devam ediyor.

İskenderun'da aşevi oluşturuldu

İMEAK DTO İskenderun Şubesi aracılığıyla ilçede yemek hizmeti verecek bir aşevi oluşturuldu. Aşevinin 20 günlük ihtiyacını karşılamak üzere satın alınan 32 ton gıda maddesi bölgeye gönderildi. Aşevinde, sabahtan öğleye kadar ve akşam aynı anda 500’er kişiye olmak üzere yemek dağıtımı ve fırın vasıtasıyla günlük bin ekmeğe kadar dağıtım yapılabilecek.

Yardım gemisi depremzedelere konaklama ve yemek imkanı sundu

İMEAK DTO Antalya Şubesi ve QTerminals Antalya iş birliğiyle hazırlanan Deprem Yardım Gemisi, Hatay Deniz Otobüsleri İskelesi'ne (HADO) bağlanarak depremzedelere konaklama ve yemek imkanı sunarken, yardım dağıtımına da başladı.

Gemiler İskenderun’a yardım malzemesi taşıdı

Yaşlı gemiler alarm veriyor Yaşlı gemiler alarm veriyor

Sektör, tüm imkanlarını seferber ederek bölgeye yardıma koştu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü koordinasyonunda DTO üyeleri denizyolu taşımacıları, Ro-Ro gemilerini ücretsiz olarak deprem bölgesine yardım için hizmete soktu. İzmir Aliağa’dan yola çıkan Sevgi İmamoğlu kosteri ile Çeşme’den kalkan Ulusoy-5 ve İstanbul’dan yola çıkan Pergamon Seaways, Transfighter, Lider İlyas ve İstanbul N Ro-Ro gemileri İskenderun Limanı’na prefabrik konut, yaşam konteynerleri, jeneratörler, TIR’larla insani yardım malzemesi, iş makineleri, akaryakıt yüklü tankerleri taşıdı.

İMEAK DTO tarafından satın alınarak Merkez ve Şubeler koordinasyonunda yapılan yardımların yanı sıra denizcilik camiası ve üyelerin yaptığı yardımlar da yine DTO koordinasyonunda bölgeye sevk edildi.

Deprem bölgesine gönderilen yardım malzemeleri şunlar;

23 TIR Yardım Malzemesi

Konteyner 10 adet

Seyyar WC 490 adet

Jeneratör 29 adet

Elektrikli Isıtıcı- Soba 4.500 adet

Taşınabilir şarj cihazı (powerbank) 1.500 adet

Uyku Tulumu 1.300 adet

Battaniye-Yorgan 2.453 adet

Yetişkin Giyim 7.832 adet

Bebek-Çocuk Giyim 5.460 adet

Çocuk Bezi 412 paket

Gıda 44.755 kg/21.267 koli

Temizlik-Hijyen Ürünü 3.368 koli/5.123 kg.

Pet şişe içme suyu 87.140 litre

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi