Kahramanmaraş merkezli 10 ilde büyük yıkıma ve binlerce can kaybına yol açan depremlerin ardından yaralar sarılıyor. STK'lar, kamu kuruluşları, iş dünyası ve halk tarafından başlatılan yardım seferberliğine hem Türk denizcilik sivil toplum kuruluşları ile şirketleri, hem de uluslararası dev firmalar destek veriyor.

Gemilerin Boğaz geçiş ücretlerine zam Gemilerin Boğaz geçiş ücretlerine zam

GİSBİR 30 konteyner

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR), yaşanan felaketin ilk gününden bu yana ülkedeki seferberliğe dahil oldu. Birlik, ihtiyaçlar doğrultusunda bölgeye 30 konteyner ev gönderdi.

TURKON 100 konteyner

Türkiye’nin önde gelen denizcilik şirketlerinden Turkon, Afad işbirliğinde Mersin'deki deposunda bulunan 100 konteyneri, depremzedelerin kullanımına sunarak yaşam alanı haline getiriyor. Her konteynerde 6 kişi kalabilecek. Konteynerlerin içerisinde yatakların yanı sıra, buzdolabı, ısıtıcı ve klima tuvalet ve banyo yemekhane olacak.

MAERSK 1000 konteyner

Danimarkalı konteyner taşımacılığı devi Maersk, depremlerden etkilenen ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için Türkiye’ye yaklaşık 1.000 nakliye konteyneri bağışladı.

MSC, 5 bin konteynerlik kent kuruyor

Deprem bölgesindeki acil barınma ihtiyacını karşılamaya yönelik en büyük desteklerden biri dünyanın en büyük denizcilik şirketlerinden biri olan MSC’den geldi. Türkiye’deki şirketleri aracılığıyla tüm lojistik faaliyetlerini deprem bölgesine yardım için seferber eden MSC Grup, konteyner kent kurulması amacıyla kamu kurumlarına toplamda 5 bin adet konteyner tahsis etti.

MSC Grubu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi: “Kahramanmaraş merkezli ve 10 çevre ili art arda sarsan deprem felaketi nedeniyle derin bir üzüntü yaşıyoruz. Deprem bölgelerinde ihtiyaçların karşılanması için devlet kurumları ile koordineli olarak çalıştığımızı bildirmek isteriz. Bu kapsamda, İçişleri Bakanlığı, Tekirdağ Valiliği ve AFAD ile koordineli olarak konteyner kent kurulması amacıyla, Adıyaman, Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş illerimize 1.250’şer adet, toplamda 5 bin adet konteyner tahsis edildi.”

Limak 600 konteyner

Limak Şirketler Grubu, depremlerden etkilenen Hatay’da ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde belirlenen 2 ayrı noktada toplam 4 bin kişinin barınabileceği yaklaşık 600 konteynerin kurulumuna başladı. Limak’tan yapılan açıklamaya göre, Limak’ın kurulumuna başladığı konteyner kentler yaklaşık 2 hafta içinde altyapıları ile birlikte tamamlanacak.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi