Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından duyurulan "ihracatçıya sağlanacak alternatif teminat türleri"ne ilişkin açıklama yaptı.

Güney, Bakan Şimşek'in açıkladığı, ihracatçıların finansman sorunlarını çözme amacıyla teminat mektubunun yanı sıra farklı teminat türleriyle kredi kullandırılmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türk Eximbank'ın, ihracat odaklı büyüme stratejisi kapsamında uygulamaya aldığı stratejik dönüşümle birlikte katma değerli ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların finansmana erişimde duydukları ihtiyaçları gözlemleyerek ürün ve hizmet kapsamını genişlettiğine işaret eden Güney, bankanın aynı zamanda içinde bulunduğu sektörün teknolojik gelişmelerini takip ederek kendisini sürekli yenilediğini söyledi.

Güney, tesis edilen izleme ve yapay zeka destekli erken uyarı sistemleri aracılıyla firmaların kredi riskinin etkin yönetiminde de ciddi mesafe kat edildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

Dünya Konteyner Endeksi'nde artış sürüyor Dünya Konteyner Endeksi'nde artış sürüyor

"Bu kapsamda ihracatçıların 'kredi değerliliğini' ve 'ihracat değerliliğini' birlikte dikkate alan yaklaşımlarla teminatların çeşitlendirilmesi sağlanmıştır. Böylece teminat mektubunun ve Eximbank ihracat alacak sigortası poliçesinin yanı sıra menkul kıymet rehini, KGF ve İGE gibi kefalet kurumlarının kefaleti, ipotek ile gerçek ve tüzel kişi kefaletleri gibi bankacılık sektöründe genel kabul görmüş alternatif türlerin teminat kabul edilmesine başlandı."

"Finansman maliyetleri düşürülecek"

Teminat yapısının çeşitlenmesiyle ihracatçının sağlayacağı faydalara dikkati çeken Güney, şunları kaydetti:

"İhracatçılarımızın bankamız fonlarından yararlanma noktasında yaşadıkları teminat sorununun çözümüne yönelik önemli bir adım atılırken aynı zamanda teminat mektubu komisyonları nedeniyle artan finansman maliyetlerinin düşürülmesi sağlanacak. Ayrıca ihracatçıların tüm bankalar nezdindeki hem nakdi hem de gayrinakdi limitlerinin kullanılmasının neden olduğu maliyet artışının önüne geçilerek, ihracatçılarımızın finansman imkanlarının etkin yönetilmesine de katkı sağlanması amaçlanmıştır."

İlgili Haber: İhracatçılar için Türk Eximbank kredilerinde yeni kolaylık

Editör: Haber Merkezi