ASELSAN dergisinin 116. sayısında İ sınıfı fırkateynler için geliştirilen HİSAR-D RF Atış Kontrol Sistemi’ne (AKS) yer verildi. MİDLAS Dikey Atım Sistemi entegre edilen TCG İSTANBUL’da ve sonraki gemilerde kullanılacak olan HİSAR-D RF AKS, HİSAR projesi kapsamında Kara Kuvvetleri için geliştirilen atış kontrol sistemi baz alınarak geliştirildi.

Kara tipi atış kontrol sistemine göre farklar bulunduran HİSAR-D RF AKS, gemisavar füzeler gibi denizde karşılaşılma olasılığı yüksek hedefler ve HAVELSAN ADVENT SYS için bir dizi optimizasyonu içeriyor. Çift yönlü veri bağına sahip olan sistem, hedefin ve füzenin konumu ve hızına göre gerekli düzeltmeleri füzelere iletebiliyor.

2022 yılının sonunda MİDLAS’tan HİSAR-D RF füzesinin ilk atışı yapılmıştı. MİDLAS’a zaman içinde quadpack kabiliyeti, SİPER füzelerinin farklı konfigürasyonları, GEZGİN Uzun Menzilli Seyir Füzesi gibi farklı mühimmatların da entegre edilmesi hedefleniyor. MİDLAS’a yapılan entegrasyonlar MİDLAS ile donatılan her platform için ortak bir kabiliyet kazanımı sağlayacağı göz ardı edilmemelidir.(defenceturk)

İnşa halindeki kruvaziyer Çanakkale Boğazı'ndan geçti İnşa halindeki kruvaziyer Çanakkale Boğazı'ndan geçti

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi