Muhammed Ali El-Husi, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "İsrail'le hiçbir ilişkimiz yok" diyen gemilere Kızıldeniz, Umman Denizi ve Bab el Mendeb Boğazı'ndan isyancı grup tarafından güvenli geçiş izni verileceğini söyledi.

Paylaşım, Kızıldeniz bölgesindeki gemilerin Husi saldırılarını caydırmayı amaçlayan mesajlar yayınlamak için AIS varış noktalarını kullanma eğilimini meşrulaştırıyor. Al-Husi, Xin He Lu 1 konteyner gemisinin “VL İsrail ile Temas Yok” varış noktasını gösteren AIS bölgesel haritasının örnek resimlerini yayınladı.

Yazıda bu önlemin beladan kaçınmanın kolay ve ucuz bir yolu olduğu belirtildi. El-Husi, gemilerin grubu kandırmak için bu taktiği kullanmaları ve bir İsrail limanına uğramaları halinde kara listeye alınacakları ve "bir dahaki sefere [Husi güçlerinin] eline düşecekleri" uyarısında bulundu.

El-Husi, "Bu adım Kızıldeniz'in askerileştirilmesini gerektirmiyor ve uluslararası seyrüsefere zarar vermeyecek" dedi.

Açıklamanın bölgedeki risk algısı üzerindeki etkisinin karışık ve oldukça siyasi olması muhtemel. Husiler, Suudi Arabistan ve BAE tarafından terörist grup olarak tanımlanıyor ve ABD ile İngiltere'nin yaptırımlarının hedefi durumunda.

Son paylaşım, Husilerin Kızıldeniz'deki ticaret gemilerine saldırmaktaki amacının İsrail'e giden ya da İsrail'le bağlantısı olan gemileri hedef alarak Filistin halkına destek vermek olduğu iddialarını yineliyor. İsyancılar tarafından 19 Kasım 2023'te hedef alınan ilk ticari gemi, İsrailli denizcilik işadamı Rami Unger ile mülkiyet bağları olan Galaxy Leader'dı. Galaxy Leader kaçırıldı, gemi ve mürettebatı halen Yemen'de tutuluyor.

Gemilerdeki kazalara ilişkin 'raporlama' çağrısı Gemilerdeki kazalara ilişkin 'raporlama' çağrısı

İsyancı grubun 19 Kasım'dan bu yana ticari gemilere yönelik 20'den fazla saldırısında, söz konusu gemilerin çoğunun İsrail çıkarlarıyla veya İsrail'de bir varış noktasıyla açık bir bağı olmamasına rağmen, çeşitli şekillerde füzeler, insansız hava araçları ve küçük tekneler tarafından hedef alındı.

Kızıldeniz'deki saldırılar pek çok denizcilik şirketinin gemilerini bölgeden tamamen uzak tutmak için rotalarını değiştirmelerine, bunun yerine Ümit Burnu üzerinden seyretmelerine yol açarak seferlere önemli ölçüde zaman ve yakıt maliyeti ekledi.  

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi