Hindistan'ın kendi P&I kulübünü kuracağı bildirildi. Geçici olarak India Club olarak adlandırılan sigorta kuruluşu, başlangıçta yurtiçi nakliyeyi kapsamaya odaklanacak ve daha sonraki bir aşamada uluslararası hale gelmeyi hedefleyecek. Kulübü oluşturmak için New India Assurance ve GIC Re gibi yerel sigorta şirketlerinden yararlanılıyor.

Samsung Heavy'den Rus tersanesine dava Samsung Heavy'den Rus tersanesine dava

Birlik Limanlar, Denizcilik ve Su Yolları Bakanlığı Sekreteri T K Ramachandran, "Bu kuruluşun ayrıntıları ve modaliteleri hala üzerinde çalışılıyor, ancak bakanlık girişim için gereken her türlü tohum parasını sağlamaya hazır" dedi.

Hindistan, yeni limanlara milyarlarca dolar harcayarak denizcilik altyapısı ihtiyaçlarını büyük ölçekte ele alırken, ülkenin başbakanı Modi de kısa bir süre önce ülkeyi önümüzdeki on yıl içinde tersaneler açısından en büyük beş ülkeden biri haline getirme sözü verdi. 

Gemi geri döünüşümde 2'nci, gemi inşasında 21'inci sırada

Clarksons'ın rakamlarına gemicilik açısından bakıldığında, Hintli şirketlerin şu anda filo tonajının yaklaşık %1,5'ine sahip olduğu ve dünya genelinde 17. sırada yer aldığı görülüyor. Hindistan 2022 yılında ton bazında toplam küresel denizyolu ithalatının yaklaşık %7'sini gerçekleştirdi. 

Küresel olarak Hindistan, gemi geri dönüşümünde %30'luk payla ikinci, gemi inşasında ise 21. sırada yer alıyor. Ülke, son üç yılda denizcilerdeki %17'lik büyüme ile eğitimli insan gücü tedarik eden ilk beş ülke arasında yer alıyor.

Editör: Haber Merkezi