ABD ve Panama Cumhuriyeti Uluslararası Uygunluk Konularında İş Birliği Yapmak İçin Güçlerini Birleştiriyor ABD ve Panama Cumhuriyeti Uluslararası Uygunluk Konularında İş Birliği Yapmak İçin Güçlerini Birleştiriyor

Kızıldeniz'de gemilere saldıran Yemen'deki Husilerin lideri yaptığı açıklamada grubun Hint Okyanusu'nda ve İsrail'in güneyine yönelik "operasyonlar" düzenlediğini söyledi.

Abdul Malik el Husi'nin açıklamaları Husilerin daha önce Hint Okyanusu bölgesine yönelik operasyonları genişletme ve İsrail'in güneyine yönelik saldırılar düzenleme tehditleri doğrultusunda hareket ettiklerini açıkça ortaya koydu.

Husiler İsrail'le doğrudan çatışma olarak tanımladıkları bir şekilde İsrail'in güneyindeki Eilat Limanı'na defalarca saldırı düzenledi.

El Husi televizyonda yaptığı bir konuşmada Husilerin iki hafta içinde Kızıldeniz, Aden Körfezi, Umman Denizi, Bab el Mendeb Boğazı ve Hint Okyanusu'nda 14 operasyon düzenlediğini söyledi.

Husiler, geçtiğimiz kasım ayında Kızıldeniz bölgesinde başlayan deniz taşımacılığına yönelik saldırılarını, Gazze'de İsrail'in ateşi altında olan Filistinlilerle dayanışma amacıyla gerçekleştirdiklerini söylüyor.

El Husi, "İsrail'e gitmeyen (Avrupa ülkeleriyle bağlantılı) gemilerle ilgili deniz trafiğine yönelik bir tehlike yok" diye konuştu.

İsrail'e giden gemilerin Kızıldeniz'den geçmesini engelleme girişimlerinde şu ana kadar 98 geminin hedef alındığı belirtildi.

El Husi, Filistinli militan grubun 7 Ekim'de İsrail'in güneyine düzenlediği saldırının ardından İsrail'in Gazze'deki askeri saldırıyı durdurana kadar grubun eylemlerine devam edeceğini söyledi.

Editör: Haber Merkezi