Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilciliği (USTR) Çin'in gemi inşa, denizcilik ve lojistik sektörlerindeki haksız ticaret uygulamaları olduğu iddiasıyla bir soruşturma başlattığını duyurdu. Soruşturma, aralarında Birleşik Çelik İşçileri'nin (USW) de bulunduğu beş ulusal işçi sendikası tarafından sunulan bir dilekçeye cevaben başlatıldı.

Sendikalar, Çin'in bu sektörlerde küresel hakimiyet arayışının, diğer tüm ülkelerinkini aşan agresif ve müdahaleci piyasa dışı politikalarla desteklendiğini ileri sürüyor.

ABD Ticaret Büyükelçisi Katherine Tai, "Dilekçe, Çin Halk Cumhuriyeti'nin denizcilik, lojistik ve gemi inşa sektörlerine hakim olmak için uzun süredir devam eden çabalarına ilişkin ciddi ve endişe verici iddialar sunmakta ve Çin'in bu hedeflere ulaşmak için adil olmayan, piyasa dışı politika ve uygulamaları kullandığını kataloglamaktadır. Bu iddialar, Çin'in hem Çin'de hem de küresel ölçekte adil rekabeti baltalamak ve pazara hâkim olmak için çok çeşitli piyasa dışı politika ve uygulamalardan yararlandığı diğer sektörlerde halihazırda gördüklerimizi yansıtmaktadır" dedi.

Tai, "Sendikaların endişelerine ilişkin tam ve kapsamlı bir soruşturma yürüteceğime söz veriyorum" diye konuştu.

USTR, kamuoyunun görüşlerini almak üzere resmi bir duyuru yayınladı ve soruşturma sürecinin bir parçası olarak kamuya açık bir duruşma planladı. Soruşturma, ABD ticaretini haksız veya makul olmayan bir şekilde engelleyen veya kısıtlayan yabancı uygulamaları ele almak üzere tasarlanan 1974 tarihli Ticaret Yasası'nın 301. maddesi kapsamında yürütülüyor.

İngiltere'den Rusya-Kuzey Kore arasındaki 'petrol karşılığı silah' ticaretine yaptırım İngiltere'den Rusya-Kuzey Kore arasındaki 'petrol karşılığı silah' ticaretine yaptırım

Dilekçe veren sendikalar arasında Birleşik Çelik, Kağıt ve Ormancılık, Kauçuk, İmalat, Enerji, Müttefik Sanayi ve Hizmet İşçileri Uluslararası Sendikası (USW), Uluslararası Makinistler ve Havacılık İşçileri Birliği (IAM), Uluslararası Kazancılar, Demir Gemi İnşaatçıları, Demirciler ve Yardımcıları Kardeşliği, AFL-CIO/CLC (IBB), Uluslararası Elektrik İşçileri Kardeşliği (IBEW) ve Deniz Ticareti Bölümü, AFL-CIO (MTD) yer alıyor.

USTR, soruşturmaya konu olan Çin ile istişarelerde bulunulmasını talep etti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Başkan Biden, Çin'in bu sektörlerdeki benzersiz agresif müdahalelerini anlamanın ve Amerikan işçilerine ve gemi yapımcılarına zarar veren ticari gemiler, deniz taşımacılığı ve lojistik için küresel pazardaki çarpıklıkları ele alan önlemler almanın kritik olduğuna inanıyor" denildi.

Biden yönetimi aynı zamanda Çin'den ithal edilen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergisi oranını da üç katına çıkarmayı düşünüyor.

Editör: Haber Merkezi