Hollanda Donanması, 4 adet Walrus sınıfı denizaltısından ilkini emekliye ayırıyor. Ancak Hollanda’nın dizel-elektrik tahrikli denizaltılarının halefini kimin inşa edeceği henüz belli değil. Bu kapsamda Hollanda Savunma Bakanlığı, kararın 2024 yılında alınacağını söyledi.

Bakanlığa göre Walrus sınıfının öncü denizaltısı, 31 yıllık hizmetin ardından emekliye ayrıldı ve ülkenin geri kalan üç denizaltı filosunu çalışır durumda tutmak için yedek parça denizaltısı olarak kullanılacak. Önümüzdeki yıllarda da ikinci bir denizaltının emekliye ayrılması planlanıyor ancak kesin tarih şuan belirlenmedi.

Hollanda Kraliyet Donanması Denizaltı Servisi Başkanı Komutan Jeroen van Zanten, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Mors’un geri çekilmesi, donanmanın önümüzdeki yıllarda geleceğe odaklanmasına yardımcı olacak ve kalan denizaltıların malzeme bakımını kolaylaştıracak.”

Husilerden 'Akdeniz' tehdidi Husilerden 'Akdeniz' tehdidi

Hollanda, 2023 yılının Temmuz ayında Naval Group, Saab Kockums ve ThyssenKrupp Marine Systems’den dört adet denizaltı inşa etmek için teklif aldı. Ön kararın ise 2024 yılının ilk çeyreğinde verilmesi planlandı. Hükümet, yeni denizaltıların 2.5 milyar eurodan (2.6 milyar dolar) fazlaya mal olacağını söylerken Hollanda medyası ise bütçenin 4.5 milyar euroyu aşabileceğini bildirmekte.

Hollanda’nın yaşlanan Walrus sınıfını değiştirme projesi, yıllar süren gecikmelere yol açtı. İlk yeni denizaltının 2028’de denize inmesine ilişkin başlangıç ​​planı yapılmıştı fakat plan şu anda 2034-2037 zaman diliminde iki adet tamamen çalışır durumdaki denizaltını kapsamaktadır.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi