Ömrünü tamamlamış gemiler için dünyanın en büyük nakit alıcısı olan GMS, Alang'daki geri dönüşüm tersanelerinin pozitif bölgede kalmaya devam edeceğine ve 'yeniden canlanan bir dönemin' mümkün olduğuna inanıyor. Firma, Narendra Modi'nin olası bir zaferinin yerli geri dönüşümcülere güvence sağlayacağına ve ülke ekonomisini canlandıracağını düşünüyor.

Ancak başka yerlerde tablo o kadar olumlu değil. Bangladeş takası zayıflamaya devam ederek geçen hafta dolar karşısında 117 seviyesine geriledi. Bu arada, döviz rezervlerinde devam eden çıkış, merkez bankasının akreditif onaylarına daha fazla kısıtlama getirmesine yol açabilir. Daha da kötüsü, çelik levha fiyatları yatay seyretmeye devam ediyor.

Pakistan'da da durum pek iç açıcı değil. İşe yarayan az sayıdaki aday çoğunlukla Hong Kong Konvansiyonu'nun geri dönüşümüne tabi tutuluyor ve mevcut üniteler ya Hindistan'a ya da doğudan gelen gemiler için daha elverişli olan Bangladeş'e gidiyor.

GMS, Gadani'li geri dönüşümcülerin ihale masasında rakiplerine karşı kaybettiklerini ve demir yerinin de her geçen hafta bu durumu yansıttığını söyledi. Yerel rıhtım son zamanlarda yeni gelen gemi görmedi.  

Türk lirası dolar karşısında nispeten istikrarlı seyretti ve faiz oranları birkaç haftadır sabit tutuldu. Ancak GMS, Aliağa'daki alıcıların şu an için kendilerine yönelmeyen tonaj için arayışlarını sürdürdüğünü bildiriyor.  

Gösterge fiyatlara göre, konteynerler 560 dolar, tankerler 540 dolar ve dökme yük gemileri 520 dolar ile 'sallantılı' Bangladeş başı çekiyor. Hintli geri dönüşümcüler genel olarak yaklaşık 10 dolar geriden gelirken, Pakistanlı geri dönüşümcüler 10 dolar daha geriden gelerek üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye'deki gösterge fiyatlar üç gemi tipi için sırasıyla 380 dolar, 370 dolar ve 360 dolar civarında.

İskoçya için Türkiye’de üretilen ikinci gemi denize indirildi İskoçya için Türkiye’de üretilen ikinci gemi denize indirildi

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi