Avrupa’nın önde gelen yüzer havuz üreticisi, gemi inşa, dönüşüm ve onarımında 30’dan fazla ülkeye hizmet veren, sektörünün önde gelen ihracatçısı Hat-San Tersanesi, halka arz sürecini başarıyla tamamladı. İnfo Yatırım liderliğinde 14-15 Eylül tarihlerinde pay başına 22,60 TL sabit fiyatla talep toplayan Hat-San Tersanesi’nin yaklaşık 1 milyar TL büyüklüğündeki halka arzına 3 milyon 863 bin 69 yatırımcı katılım gösterdi.

5 yaşındaki Suezmax tankerler yeni inşa edilenlerden daha değerli 5 yaşındaki Suezmax tankerler yeni inşa edilenlerden daha değerli

Hat-San Tersanesi halka arzında yurt içi bireysel yatırımcılara tahsis edilen payların 3,7 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edilen payların 14,3 katı, yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis edilen payların ise 2,3 katı talep geldi.

Dağıtıma esas tahsisat oranları ise yurt içi bireysel yatırımcılar için yüzde 70, yurt içi kurumsal yatırımcılar için yüzde 20 ve yurt dışı kurumsal yatırımcılar için ise yüzde 10 olarak gerçekleşti.

'Hat-San Tersanesi’ne ortak olan tüm yatırımcılarımıza teşekkür ederiz'

Hat-San Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı MehmedHalid İsmail Pepe, “Şirketimiz için önemli bir kilometre taşını yatırımcıların yoğun ilgisiyle geride bırakıyoruz. Halka arzımıza ilgi gösteren, şirketimize güvenip bizlere ortak olan tüm yatırımcılarımıza teşekkür ederiz. Güçlü altyapımız, üretim tesislerimiz, alanında uzman ekibimiz ve katma değerli ihracatımızla sektörümüz ve ülkemiz için artı değer yaratmaya devam edeceğiz. Yatırımcılarımızdan da aldığımız güçle Hat-San Tersanesi’ni daima ileriye taşıyacağız” dedi.

Halka arz gelirinin tamamı yatırım için değerlendirilecek

Halka arzdan elde ettikleri gelirin tamamını yatırım olarak değerlendireceklerini belirten Pepe, “Hat-San Tersanesi’nin kurumsal yapısını daha da güçlendirmeyi, büyüme stratejimiz doğrultusundayatırım fırsatlarını değerlendirmeyi ve sektörümüze sağladığımız katkıyı artırmayı hedefliyoruz. Net gelirin tamamını kapasitemizi artıracak aynı zamanda mevcut kapasite ve kabiliyetlerimizi iyileştirecek alanlarda kullanacağız. İlk önceliğimiz yeni bir yüzer havuz olacak. Bununla birlikte tesislerimizin, makinelerimizin verimliliğinin artırılması ve son teknolojiyle donatılması için de yatırımlar gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

İnfo Yatırım Genel Müdürü Tarkan Akgül ise“İnfo Yatırım olarak sermaye piyasalarında 33 yıllık deneyimimizin verdiği güvenle halka arzlara hız kesmeden devam ediyoruz. Sayıları halka arzlarla birlikte artan ve 10 milyonu aşan yatırımcılarla birlikte İnfo Yatırım olarak da büyümeye devam ediyoruz. Hat-San Tersanesi ile birlikte 2023 yılında 6’ıncı halka arzı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Hat-San Tersanesi paylarının mevcut halka arzında halka arz fiyatı 22,60 TL olup belirlenen halka arz fiyatı ile halka arz büyüklüğü yaklaşık 1 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. İnfo Yatırım olarak Hat-San Tersanesi’nin halka arzının başarı ile tamamlanmasının gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu başarılı halka arz sürecinde emeği geçen değerli ekibime, Hat-San Tersanesi yönetimi ve çalışanları ile halka arzımıza ilgi gösteren tüm bireysel ve kurumsal yatırımcılarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Hat-San Tersanesi’nin payları “HATSN" koduyla işlem görmeye başlayacak.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi