Alman konteyner taşımacılığı şirketi Hapag-Lloyd, 2024 yılının ilk çeyreğini 4,6 milyar ABD Doları gelir ve 942 milyon ABD Doları Group EBITDA (faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr -FAVÖK) ile tamamladı. Ayrıca, Hapag-Lloyd 396 milyon ABD Doları Group EBIT (faiz ve vergi öncesi kazanç - FVÖK) ve 325 milyon ABD Doları değerinde kâr elde etti.

Tüm bu rakamlar geçen yılın aynı dönemindeki rakamlara kıyasla önemli ölçüde azaldı.

Hamburg merkezli okyanus taşımacılığı şirketi yılın ilk üç ayında 3 milyon TEU taşıdı ve bu da 2023'ün ilk çeyreğine kıyasla %6,8'lik bir artış anlamına geliyor. Şirket, nakliye giderlerinin 3,3 milyar ABD doları ile bir önceki yılın aynı çeyreği ile aynı seviyede olduğunu kaydetti.

Hapag-Lloyd'un raporuna göre, gemilerin Ümit Burnu çevresinde yeniden yönlendirilmesi sonucunda maliyetler önemli ölçüde artmış olsa da, bunlar aktif maliyet yönetimi ile büyük ölçüde dengelendi.

Hapag-Lloyd AG CEO'su Rolf Habben Jansen, “Tedarik zincirlerinin normalleşmesi nedeniyle sonuçlarımız bir önceki yılın olağanüstü güçlü rakamlarının önemli ölçüde altında olsa da, yeni yıla iyi bir başlangıç yapmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Jansen sözlerine şöyle devam etti: “Ümit Burnu çevresindeki gemilerin yeniden yönlendirilmesi ve daha yüksek kapasite talebi nedeniyle ilk çeyrekte fiyatlar istikrar kazandı. Sektör genelinde 2024 yılında teslim edilen ve edilecek olan çok sayıda yeni gemi, tedarik zincirlerinin çok fazla kesintiye uğramadan devam etmesinde etkili oldu.”

Jansen sözlerini şöyle sürdürdü: “İleriye dönük olarak maliyetlerimizi yakından takip etmeliyiz ve karbonsuzlaştırma girişimlerimize ve müşterilerimiz için kalitede tartışmasız bir numara olma sözümüze odaklanarak 2030 stratejimizi uygulamaya devam edeceğiz.”

2024'ün ilk çeyreğindeki olumlu iş performansını göz önünde bulunduran şirketin yönetim kurulu, 14 Mart'ta yayınlanan cari mali yıla ilişkin tahminlerini geliştirdi.

Hapag-Lloyd ve IKEA'dan biyoyakıt kullanımı konusunda işbirliği Hapag-Lloyd ve IKEA'dan biyoyakıt kullanımı konusunda işbirliği

Grup FAVÖK'ünün artık 2.2 ila 3.3 milyar ABD Doları aralığında ve Grup FVÖK'ünün 0 ila 1.1 milyar ABD Doları aralığında olması beklenirken, öngörülen sonucun büyük bir kısmının yılın ilk yarısında elde edileceği varsayılıyor.

Kaynak: container-news.com

Editör: Haber Merkezi