Güney Afrika'daki olumsuz hava koşulları nedeniyle konteyner trafiği durma noktasında Güney Afrika'daki olumsuz hava koşulları nedeniyle konteyner trafiği durma noktasında

Irving Shipbuilding tarafından işletilen Kanada'nın Halifax Tersanesi'nde pazartesi günü bir iş kazası meydana geldi. Kanada'nın en büyük gemi yapımcılarından biri olan tersane, ticari gemi yapımının yanı sıra devlet müteahhitliği alanında da faaliyet gösteriyor.

Halifax Bölge Polisi tarafından yapılan açıklamada, "43 yaşındaki bir adama bir ekipman parçası çarptı ve olay yerinde hayatını kaybettiği bildirildi. Soruşturma henüz ilk aşamalarında olup, Entegre Ceza Soruşturma Bölümü ve Çalışma Bakanlığı müfettişleri olayı araştırmaktadır" denildi.

Raporlara göre, polis pazartesi günü öğleden kısa bir süre önce Halifax Limanı'nda bulunan tersaneye çağrıldı. Şirket daha sonra internet üzerinden yaptığı açıklamada tersanedeki öğleden sonra ve gece vardiyalarının o gün için iptal edildiğini, yerinde ve uzaktan danışmanlık hizmeti verileceğini bildirdi.

Bir Çalışma Bakanlığı sözcüsü CBC haber kanalına yaptığı açıklamada, bu tür olaylarda standart bir uygulama olarak iş durdurma emri verildiğini doğruladı. CBC'ye olaya neden olan ekipmanın mekanik bir değerlendirmeden geçirileceğini söylediler.

Şirket yaptığı açıklamada, "Irving Shipbuilding, 19 Şubat sabahı Halifax Tersanesi'nde ekip arkadaşlarımızdan birinin kaybıyla sonuçlanan bir işyeri kazasının meydana geldiğini paylaşmaktan üzüntü duymaktadır" dedi.

Irving yaptığı açıklamada "Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan soruşturmada tam bir işbirliği içindeyiz" dedi. Şirket ayrıca "bu trajediden ders çıkaracağını" da söyledi.

Tersane işçilerinin sendikası Unifor da bir açıklama yayınlayarak " Bu trajik kaybın yasını tutuyoruz" dedi. Sendika, soruşturmada görev alacak eğitimli müfettişler ile sağlık ve güvenlik uzmanlarının bulunduğunu ve bu uzmanların işyerinde meydana gelen yaralanma ya da ölüm olaylarının ardından gerekli adımların atılmasını sağlayacaklarını belirtti.

Editör: Haber Merkezi