Akdeniz’de havaların düzelmesiyle birlikte Afrika’dan Avrupa’ya göç akımı artarken, İtalya’nın, Lampedusa Adası'na hafta sonundan bu yana kendi imkanlarıyla ulaşan 21 tekne yaklaşık 1200 düzensiz göçmen getirdi.

Bu arada Tunus’tan denize açılan ve Akdeniz'i geçmeye çalışan düzensiz göçmenleri taşıyan bir teknenin batması sonucu 34 kişi kurtarılırken, bir göçmen boğularak can verdi, yaklaşık 23 göçmenin ise kaybolduğu bildirildi.

İngiltere'den gölge filo ve kargo gemilerine ilk yaptırım İngiltere'den gölge filo ve kargo gemilerine ilk yaptırım

Kurtarılan 34 göçmen ile 1 göçmenin cesedi İtalya Sahil Güvenlik ekipleri devriye botlarıyla Lampedusa Adası'na getirildi.

İtalyan sahil güvenlik yetkililerinin açıklamasını aktaran Associated Press, göçmenlerle dolu yaklaşık 20 teknenin pazartesi gecesi itibarıyla hala denizde olduğunu bildirdi.

İtalya’ya yılbaşından bugüne deniz üzerinden gelen göçmen sayısı 36 bini geçti

Bu arada İtalya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, yılbaşından bugüne deniz üzerinden gelen düzensiz göçmen sayısı 36 bin 610'a ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde ise bu sayı 9 bin 89 idi. Bu rakam söz konusu dönem içinde dört misli artışa renk geliyor.

Orta Akdeniz'deki düzensiz göç sorunu

Avrupa'ya yönelik düzensiz göç akınında, Orta Akdeniz güzergahı, son yıllarda yoğun hareketlilik gözlenen rotalardan biri olarak öne çıkıyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi