Antalya'nın Kumluca ilçesinde turkuaz mavisi rengi ve eşsiz güzellikleriyle hayran bırakan Adrasan bölgesinde her yıl binlerce tatilciyi gezintiye çıkaran tekneler, denizle buluşmaya hazırlanıyor. Öz Adrasan Tekneciler Kooperatifi Başkanı Eser Çüm, geçen yıl yaklaşık 1 milyon kişiyi gezintiye çıkardıklarını, bu yılki beklentilerinin 1,5 milyon olduğunu söyledi.

Kumluca'nın turistik Adrasan Mahallesi'nde turizm sezonu boyunca tatilcileri gezintiye çıkaran tekneler her yıl kasım ayında karaya çekilip, mayısta denize indiriliyor. Karadaki mola boyunca teknelerin tamirat ve bakım işlemleri yapılarak, yeni sezona hazırlanıyor. Tekne sahiplerinin işlemlerini bitirdiği tekneler yeni sezonda müşterilerini gezintiye çıkarmak için mayısta denize indiriliyor. Yaz boyunca eşsiz güzelliklere sahip Suluada ve Cennet Koyları bölgesine geziler düzenleyerek binlerce tatilciyi ağırlayan Adrasanlı tekne işletmecileri, bu yıl beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi.

'Tekneler mavi sularla buluşuyor'

Yunan adalarına kapıda vizede hizmet bedeli 90 euroya çıkıyor Yunan adalarına kapıda vizede hizmet bedeli 90 euroya çıkıyor

Süleyman Oruç (27), daha önce başkalarına ait tur teknelerinde çalışırken, son 4 yıldır kendi teknesiyle turizm yaptığını söyledi. Ekim sonu turların sona ermesiyle tekneleri karaya aldıklarını, aralık- ocak gibi de tamirat ve bakımına başladıklarını belirten Süleyman Oruç, Bakımların sonlanmasıyla tekneler mavi sularla buluşuyor. Turlarımız genelde 10.00- 16.30 saatleri arası oluyor. İki güzergahımız var. Suluada ve Cennet Koyları. Suluada olursa Maldivler Plajı, Batı Plajı, kaynak suyunun çıktığı bölüm, Mavi Mağaramız var. Karşısında Amerikan Koyu, Fener Koyu var. Diğer tarafta ise Akseki, Korsan, Sazak ve Ceneviz koyları var dedi.

'Bu yıl beklentimiz yüksek'

6 yıllık tur teknesi sahibi Bora Altıntaş, Şu anda mazot tankını, pis su tankını boyuyoruz. Daha sonra macun, vernik ve beyaz boya yapacağız. Bakım işlerini bitirip denize atacağız. Bu yıl beklentimiz yüksek. Sosyal medyadan acenteleri takip ediyoruz. Onların beklentileri de yüksek. Onların beklentilerine göre bizim de beklentimiz şekilleniyor diye konuştu.'

'11 yaşından beri aktif gemicilik yapıyorum'

Tekne sahibi Mehmet Yılmaz, 2023 sezonunun iyi geçmesini ümit ettiğini söylerken, Himmet Çıtır ise Adrasan'da yaşıyorum. Doğma büyüme Adrasanlıyım. Teknecilik yapıyorum. 11 yaşından beri aktif gemicilik yapıyorum. 3 senedir de kendi teknem var. Sezonumuz her yıl kasım ayında biter, mayıs gibi yeniden başlar. Bu rezervasyona da bağlı. Bu yıl beklentimiz biraz yüksek dedi. Zakir Girgin, 1 Kasım gibi karaya çıkıyoruz. Bakımlarımız, teknelerimizin boyası, verniği, nisan sonu başlıyor teknelerimiz denize atılmaya diye konuştu.

Bu yıl ki beklenti 1,5 milyon kişi

Öz Adrasan Tekneciler Kooperatifi Başkanı Eser Çüm, Adrasan'da 130 gezinti teknesi bulunduğunu söyledi. Geçen turizm sezonu boyunca yaklaşık 1 milyon kişiyi gezintiye çıkardıklarını aktaran Başkan Eser Çüm, bu yılki beklentilerinin 1,5 milyon olduğunu kaydetti. Eser Çüm, Kasımda teknelerimizi karaya çektik. Nisan ayı sonunda denize indireceğiz. Herkese bol kazançlı bir sezon diliyorum dedi. 

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi