27 Temmuz 2023 tarihinde Güney Kore gemi inşa şirketi SK Oceanplant, FFX Batch-III fırkateyn siparişleri için çelik kesim töreni düzenledi. Bu bağlamda SK Oceanplant (daha önce Samkang M&T olarak biliniyordu), FFX Batch-III’ün ikinci, üçüncü ve dördüncü gemileri için sözleşme imzalamıştı. İkinci geminin yapımı için sözleşme Aralık 2021’de imzalanmıştı. Sözleşme sonrası firma, on dokuz aylık bir üretim planlama ve tasarım sürecinden geçti.

SK Oceanplant, FFX Batch-III gemilerinin inşaat süreçlerini kısaltmak için süreç iyileştirmesi, deniz denemelerini sistemli yönetme, tasarım ve üretimde hataları en aza indirgeme gibi çeşitli önlemler alarak hız kazandı. Ayrıca  yapılan açıklamada gemi için denize indirilme töreninin 1 Nisan 2024’te yapılacağı ve lansmanın aynı yılın Kasım ayının sonunda planlandığı duyuruldu.

Bu kapsamda gemi, Mayıs 2025’ten Haziran 2026’ya kadar deniz denemelerine tabi tutulacak ve ardından Kore Cumhuriyeti Donanması’na teslim edilecek. İkinci geminin teslimatının ardından üçüncü ve dördüncü gemiler de altı aylık aralıklarla teslim edilecek. Üçüncü gemi 31 Aralık 2026’da teslim edilecek. Dördüncü geminin ise 30 Haziran 2027’de teslim edilmesi planlanmaktadır.

Husilerden 'Akdeniz' tehdidi Husilerden 'Akdeniz' tehdidi

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan SK Oceanplant Gemi Bölümü Başkanı Nam Yoo-hyun, şunları söyledi: “Teknolojik uzmanlığımız ve bilgi birikimimize dayalı olarak kaliteli gemiler inşa etmek ve bunları zamanında teslim etmek, piyasada güven oluşturmamıza yardımcı olacaktır. FFX Batch-III’ün ikinci gemisinin inşası, milli savunma endüstrisinde önemli bir projedir ve bu gemilerin başarılı inşası yoluyla Kore Cumhuriyeti Donanması’nın yeteneklerini artırmaya katkıda bulunmak için elimizden geleni yapacağız.”

FFX Batch-III, (Chungnam sınıfı) 129 m uzunluğa, 14,8 m genişliğe ve tam yükte 4.300 ton ağırlığa sahiptir. Gemide 16 hücreli Kore Dikey Fırlatma Sistemi (KVLS) bulunmaktadır. Gemide baş topu olarak 127mm MK 45 topu kullanılmaktadır. Tahrik sistemi olarak ise Rolls-Royce MT30 gaz türbini ve CODLOG tahrik sistemi kullanılmakta ve bu sayede gemi azami 30 knot hıza erişebilmektedir.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi