Çanakkale Eceabat açıklarında kıyıdan 8 mil uzakta düzensiz göçmenleri taşıyan lastik bot alabora oldu.

Mudanya açıklarında 3 gün önce karaya oturan gemi kurtarıldı Mudanya açıklarında 3 gün önce karaya oturan gemi kurtarıldı

Lastik bottaki düzensiz göçmenleri kurtarmak için Sahil Güvenlik ekipleri tarafından arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Çanakkale Valiliği tarafından yapılan ilk açıklamada, "İlk belirlemelere göre 2 kişi kendi imkanları ile kurtulmuş, 2 kişi de Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarılmış olup 8 kişinin de cansız bedenine ulaşılmıştır. Gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir" denildi.

Can kaybı 14'e yükseldi

İlerleyen saatlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 22'ye yükseldiği bildirildi.

Arama kurtarma faaliyetlerine ilişkin Çanakkale Valiliğinden yapılan son açıklamada, Eceabat-Gökçeada açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan bot alabora olmuştur. 1 uçak, 2 helikopter, 1 İHA ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı 9 bot, diğer kurumlara ait 9 bot olmak üzere toplam 18 bot ve 502 personelle arama ve kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Son belirlemelere göre 2 kişi kendi imkanlarıyla kurtulmuş, 2 kişi de Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarılmış olup 7'si Çocuk 22 kişinin cansız bedenine ulaşılmıştır. Gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir" ifadeleri kullanıldı.

 Çalışmalara AFAD, Jandarma ve AKUT da destek veriyor. Kurtarma devam ederken, lastik botun battığı bölgeden kıyıya kadar olan alanda Sahil Güvenlik ekipleri dron ile havadan tarama yapıyor.

Öte yandan, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğünün orman yangınları ile mücadeledeki hava filosunun en önemli unsurlarından biri olan insanlı keşif uçağı Otağ da bölgede görüntü alıp tarama yapıyor.

Editör: Haber Merkezi