Avustralyalı madencilik grubu Fortescue'ya ait çift yakıtamonyakla çalışan gemi, yakıt denemesi için Singapur'daki Jurong Adası'nda bulunan Vopak terminalinde sıvı amonyakla yüklendi.

Fortescue Green Pioneer, yakıtın yanma sürecinde dizel ile birlikte kullanıldığı testte beş metreküp (üç ton) amonyak ile yüklendi.

Singapur Denizcilik ve Liman İdaresi (MPA), yakıt testinin yedi haftalık bir süre boyunca gerçekleştirildiğini ve amonyak depolama sistemleri, ilgili borular, gaz yakıt dağıtım sistemi, yenilenmiş motorlar ve denize elverişlilik testlerini içerdiğini söyledi. Testler aşamalı olarak gerçekleştirilmiş ve geçen yıl ekim ayından bu yana "sıkı" eğitimler alan mürettebat ve mühendisler tarafından yürütüldü.

MPA İcra Kurulu Başkanı Teo Eng Dih, "Bu yakıt denemesinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi, amonyağın deniz yakıtı olarak kullanımının bütüncül bir şekilde değerlendirilmesini ve standartlar ile güvenlik prosedürlerinin geliştirilmesini desteklemektedir" dedi.

Singapur tescilli Fortescue Green Pioneer, Seatrium'un Singapur'daki Benoi tersanesinde geçen yıl temmuz ayından itibaren dört motorundan ikisinin yanma işlemi için dizel ile birlikte amonyakla çalışacak şekilde başarılı bir şekilde dönüştürüldü.

Seatrium CEO'su Chris Ong şu yorumu yaptı: "Fortescue Green Pioneer'ın motorlarının Seatrium tarafından başarılı bir şekilde dönüştürülmesi, dünya daha yeşil bir geleceğe doğru ilerlerken denizcilikte karbondan arındırma konusunda önemli bir değişime işaret ediyor. Singapur'un bu dönüm noktasındaki rolü, denizcilik faaliyetlerindeki büyümenin bir sonraki aşaması için en son teknolojilerden yararlanma konusunda küresel bir fırsatı temsil ettiği için abartılamaz."

Geminin amonyak yakıt sistemleri ve motor dönüşümü DNV tarafından yeni teknolojiler ve sistemler için teknoloji yeterlilik süreci temelinde sınıflandırıldı.

Önümüzdeki haftalarda üç tonluk ikinci bir sıvı amonyak partisi daha ileri denemeler için Fortescue Green Pioneer'a yüklenecek.

Madencilik grubu Fortescue'nun Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Andrew Forrest, dünya çapında daha fazla limana amonyak yakıt ikmali için prosedürler geliştirmeleri çağrısında bulundu. 

Forrest, "Fortescue Green Pioneer, amonyaklı güç motorları için güvenli ve teknik çözümlerin var olduğunun kanıtıdır. Ancak Dubai'deki COP 28'de yaptığım gibi, bir kez daha dünya limanlarını yeşil amonyak için adil, güvenli ve sıkı yakıt standartları belirlemeye ve sadece karakter eksikliği nedeniyle sorumluluklarından kaçmamaya çağırıyorum. Küresel salımcıların geleneksel deniz taşımacılığında kullanılan ağır yakıtlar için adil karbon fiyatları ödediğini görmek için bastırmalıyız. Bu fiyatlar, yeşil yatırımları teşvik etmek için net yatırım sinyalleri sağlamalıdır" diye konuştu.

Kullanımda olan ya da geliştirilmekte olan çeşitli alternatif yakıtlar arasında amonyak, yüksek toksisitesi ve amonyakla çalışan bir gemiden kaynaklanabilecek bir sızıntının potansiyel etkisi nedeniyle denizcilik sektöründe en çok endişe uyandıran yakıt.

Ancak Fortescue, amonyağı deniz yakıtı olarak geliştirme çabalarında yalnız değil.

Malezyalı armatör MISC'nin tanker kolu olan AET'nin ilk amonyak çift yakıtlı tankerini 2025 yılında teslim alması bekleniyor ve teslimat öncesinde mürettebat eğitimine başladığı anlaşılıyor.

Motor üreticisi MAN Energy Systems, 2025-2026 yılları arasında faaliyet göstermesi beklenen Mitsui OSK Lines'a ait bir konteyner gemisine ilk montajı yapılacak olan amonyak motorunun ilk test ateşlemesini geçen yılın ortasında gerçekleştirdi.

Denizcilik sektöründe biyoyakıt kullanımı başlıyor Denizcilik sektöründe biyoyakıt kullanımı başlıyor

MAN Energy Solutions CEO'su Dr. Uwe Lauber konteyner gemilerinde yakıt olarak amonyak için güçlü bir potansiyel gördüklerini söyledi.

Şubat ayında CMB.Tech, Çin'in Qingdao Yangfan Gemi İnşasında Yara Clean amonyak ile ortaklaşa 1.400 teu'luk amonyakla çalışan bir konteyner gemisi siparişi verildiğini duyurdu.

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi