GMS'den yapılan açıklamada, "Pakistan, hala nispeten güçlü olsa da, sağlıklı bir gemi / LDT (bu pazarın büyüklüğü için) koleksiyonu aldığından son zamanlarda yavaşça doymuş hissediyor" denildi.

Bu hafta gelen üç yeni gemiyle geçen yılın geri dönüşüm hacimlerini geride bırakmış olmasına rağmen, talep ve fiyatlandırma bu pazarın tüm alt kıta destinasyonları arasında en zayıf / en düşük konumda olmasıyla sonuçlanan engellerle karşılaştığı için oldukça karamsar bir görünüm sergilemeye devam ediyor. Bunun nedenleri; her zaman mevcut olan işlenebilir tonaj eksikliği, işlenebilir üniteler üzerinde artan rekabetle sonuçlanan komşulardan gelen daha güçlü talep ve ülkede bir kez daha aç başını yetiştiriyor gibi görünen ABD Doları rezervlerinin artan eksikliğiyle ilişkili  sorunlar.

GMS'nin raporunda "Aslında, ABD Doları rezervlerinin yetersizliğiyle ilgili sorun son bir yıl içinde en çok Bangladeş'te yaşandı ve son haftalarda ülke ekonomisini etkileyen değişiklikler, bu sorunun bir kez daha su yüzüne çıkması için kesinlikle tüm ana işaretleri taşıyor" ifadelerine yer verildi.

Bangladeş Taka'sının son haftalarda ciddi oranda değer kaybetmesi, Gadani helikopterlerinin potansiyel olarak tehlikeli olan akreditif kısıtlamalarının önümüzdeki haftalarda fiyatların daha da düşmesine yol açıp açmayacağından emin olamadıkları için mevcut ünitelere teklif vermeyi ertelediklerini ve bunun da yeni yapılan anlaşmaların varıştan hemen sonra yeniden müzakere edilmeye değer müzelik parçalar haline gelmesine yol açtığını gösterdi.

Ayrıca, sektör yaza hazırlanırken, Bangladeş'in 2024 - 2025 mali yılı bütçesi haziran başında açıklanacak ve bu piyasa haziran / temmuz başında öngörülen bir başka düşüşe hazırlanıyor.

GMS'ye göre, Alang geri dönüşümcüleri Chattogram ekibinden fıyatlandırma kozunu kapmaya hazırlanırken, Hindistan son haftalarda yukarı yönlü bir seyir izliyor, zira haftalık gelişmeler yalnızca uzmanlar ve hatta son zamanlarda HKC geri dönüşüm satışı için tanıtılan nadir üniteler üzerinde devam eden gösterişli alımlarını tamamlıyor. GMS'den yapılan açıklamada, "Ülkede bu hafta bir haftayı daha geride bırakan genel seçimlerde oy verme işleminin başlamasından bu yana yükselen çelik fiyatlarının etkisiyle gemi satın almak için bir saldırganlık olduğu açık" denildi.

Dese Crew Management'tan Türk denizciliğinde bir ilk Dese Crew Management'tan Türk denizciliğinde bir ilk

Türkiye'ye ilişkin olarak da GMS'nin raporunda "Türkiye pazarı, temelde hiçbir hareket bildirilmediği (Lira için iyi bir şey) yerel demirbaşlar ve hatta Aliağa'nın demirleme yerine gelenler hakkında hiçbir rapor olmadığı için içten içe ölmeye devam ediyor. Aliağa geri dönüşümcülerinin tersanelerini nasıl açık tutabildiklerine dair tüm mantıklı açıklamalara meydan okumaya devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Editör: Haber Merkezi