Hindistan alt kıtasındaki gemi geri dönüşümcüleri, özellikle de neredeyse tüm alt kıta geri dönüşümcüleri son aylarda hatırı sayılır tonaj paylarını aldıkları için, tonaj konusunda yeni bir taahhütte bulunmadan önce sezona 'bekle ve izle' zihniyetiyle yaklaşıyor.

Duraklama, çoğu geri dönüşüm destinasyonu para biriminin genel olarak güçlenmesiyle istemeden aynı zamana denk gelmiş olabilir ve aynı zamanda Bangladeş'te çelik levha fiyatlarının nihayet işlem görmeye başladığı bir döneme denk geldi. Bununla birlikte, Bangladeş ve Hindistan'daki çelik seviyeleri hafta boyunca birlikte geriledi.

GMS raporunda, "Bangladeş ve Pakistan bütçeleri de her iki bölgede de gemi teklifleri ve olumsuz duygular üzerinde olumsuz etkiler yarattı. Hindistan, beklenmedik seçim sonuçlarının ülkenin yakın ekonomik geleceğine ilişkin yerel zihniyetleri büyük ölçüde etkilemesinin ardından, kendi yaklaşan bütçeleri hakkında karışık duygularla çok geride değil. 
Bu nedenle, Hindistan'ın bütçesinin açıklanmasıyla birlikte, bu pazarlar üzerindeki en belirgin etkinin 2024 yılı için nihayet sona ereceğini umabiliriz" denildi.

İstanbul Boğazı'ndaki deniz çayırları şamandıralarla korunacak İstanbul Boğazı'ndaki deniz çayırları şamandıralarla korunacak

Türkiye, yılın başlarında kayda değer bir sıçrama yapan yerel gemi arzlarına rağmen hareketsiz kalmaya devam ediyor.

Genel olarak, alt kıta piyasalarında geri dönüşüm fiyatları yaklaşık 20 - 25 USD/LDT kadar düşerken, tonaj sıkıntısı geri dönüşüm piyasalarının absorbe edebileceği anlamlı dökme yük gemileri, tankerler ve konteyner gemilerinin mevcudiyeti üzerinde hala militarist bir baskı oluşturmaya devam ettiğinden, geri dönüşümcüler için istemeden de olsa bir rahatlama dönemi olacağı neredeyse kesin ve bu nedenle, dünya yavaş yavaş yaz tatiline çıkmaya başlarken alt kıta geri dönüşüm destinasyonlarında biraz sessizliğin devam etmesi söz konusu olabilir.

Editör: Haber Merkezi