AIS, gemilerin hareketlerinin en önemli ayrıntılarını otomatik olarak birbirlerine iletmeleri için bir güvenlik aracı olarak tasarlandı. Şifrelenmemiş bir VHF yayını olması ve uydu tarafından tespit edilebilmesi nedeniyle araştırmacıların, gazetecilerin, piyasa analistlerinin ve işletmelerin gemi hareketlerini takip etmek için her gün kullandıkları bir takip aracına da dönüştü. AIS, sinyalin kapatılabilmesine, tahrif edilebilmesine veya kıyı karmaşasında kaybolabilmesine rağmen genellikle su üzerindeki aktivitenin güvenilir bir tasviri olarak kabul edilir.

Bilim dünyasının önde gelen dergisi Nature'da yayınlanan yeni çalışma, AIS'nin yeteneklerinin sınırlarını ortaya koyuyor. Global Fishing Watch'un araştırmacıları, tüm balıkçılık faaliyetlerinin yaklaşık dörtte üçünün ve tüm ticari trafiğin dörtte birinin uydu AIS takibinde görünmez olduğunu tespit etti.

Çalışma, beş yıllık bir süre boyunca okyanus yüzeyinin en yoğun yüzde 15'ini kapsayan bir veri seti oluşturmak için modern uydu algılama sistemlerinden (sentetik açıklıklı radar ve görsel görüntüleme) yararlandı. Makine öğrenimini kullanarak balıkçı gemilerini, petrol ve gaz gemilerini, ticaret gemilerini ve petrol platformlarını yüksek doğrulukla (tüm sınıflar için yüzde 90'dan fazla) tespit edecek algoritmalar oluşturdular.

"Karanlık" deniz taşımacılığının varlığı, yaptırımları ihlal edenlerin, kaçakçıların ve balıkçıların gözetimi alt etmek için kullandıkları yöntemlere aşina olan güvenlik araştırmacıları tarafından iyi biliniyor ancak bazı bölgelerdeki takip edilmeyen faaliyetlerin büyüklüğü şaşırtıcı gelebilir.

Beklenmedik bulgular arasında araştırmacılar, dünyadaki en yüksek balıkçılık baskısının bazılarının Kuzey Kore'nin Sarı Deniz kıyısında bulunabileceğini keşfetti. Bu aşırı aktivite, Çin'in yerli balıkçılık filosunun komşu Çin sularındaki faaliyetlerini duraklatmak zorunda kaldığı mayıs ayı boyunca zirveye ulaşıyor.

"Türkiye 100'ün üzerinde ülkeye su ürünleri ihraç ediyor" "Türkiye 100'ün üzerinde ülkeye su ürünleri ihraç ediyor"

Ekip ayrıca, Galapagos ve Büyük Set Resifi'nde faaliyet gösteren haftada birden fazla geminin de aralarında bulunduğu, dünyanın amiral gemisi olan deniz koruma alanlarında şaşırtıcı miktarda balıkçılık faaliyeti keşfetti.

Oceana CEO'su ve Global Fishing Watch'ın kurucu ortağı Andrew Sharpless, "Dünyanın endüstriyel filoları, gittikleri her yerde, dünyadaki herkes tarafından her zaman izlendiklerini bilselerdi, daha az yasayı çiğnerlerdi. Hükümetler, sorumlu tutulabilmeleri için gemilerinin izlenebilir olmasını sağlamalıdır" dedi.

Asya açık ara en fazla takip edilmeyen gemi sayısına ve genel olarak en fazla aktiviteye sahip olsa da, dünyada balıkçılık için en düşük takip oranı Kuzey Amerika'ydı. Kuzey Amerika balıkçı gemisi hareketlerinin yalnızca yüzde 17'si AIS'te kamuya açık olarak görülebiliyordu ve bu da sektörün seyir güvenliği sisteminden düşük düzeyde yararlandığını doğruluyor.

Editör: Haber Merkezi