DP World, Tanzanya'yı ve daha geniş bölgeyi küresel pazarlara bağlayan çok amaçlı Dar es Salaam Limanı'nın işletilmesi ve modernizasyonu için Tanzanya Limanlar Otoritesi (TPA) ile 30 yıllık bir imtiyaz anlaşması imzaladı.

İmtiyaz sözleşmesi bugün TPA Genel Müdürü Plasduce Mkeli Mbossa ile DP World Grup Başkanı ve CEO'su Sultan Ahmed Bin Sulayem arasında Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Başkanı Samia Suluhu Hassan'ın huzurunda imzalandı.

Nisan ayında elleçlenen yük ve konteyner miktarı arttı Nisan ayında elleçlenen yük ve konteyner miktarı arttı

Dar es Salaam Limanı'nı işletme ve modernize etme imtiyazı, Tanzanya ve hinterlandındaki nakliye ve lojistik hizmetlerini iyileştirmek için Limanın operasyonlarını optimize etme hedefiyle DP World'e verildi. Bu, çok aşamalı bir yatırım planının ilk aşamasıdır. DP World, limanın iyileştirilmesi için başlangıçta 250 milyon ABD Dolarından fazla yatırım yapacak ve hinterlant lojistik projelerinin yanı sıra imtiyaz döneminde bu yatırım 1 milyar ABD Dolarına yükselebilecek. Bu yatırım, diğer faydaların yanı sıra iş yaratma ve ürün ve hizmetlere erişimin artması açısından Tanzanya'nın sosyoekonomik kalkınmasına olumlu bir etki yapacak.

Liman, karayolları, otoyollar, demiryolları ve özel yük koridorları ve limanlardan oluşan bir ağ aracılığıyla Sahra altı Afrika'nın hinterlandına bağlanarak kıta çapında lojistik çözümlere yönelik artan talebi destekleyecek ve bölgedeki işletmeleri küresel pazarlara bağlayacak. Liman, Tanzanya Hükümeti'nin altyapısını geliştirmek için yaptığı son yatırımlardan büyük ölçüde yararlandı.

DP World, daha hızlı kargo takası ve iyileştirilmiş kargo planlaması sağlamak amacıyla bu ilerlemeyi geliştirmek için Limanın mevcut paydaşlarıyla birlikte TPA ile birlikte çalışacak ve Dar es Salaam'ın Güney-Orta Afrika'daki bakır kuşağından gelen yeşil enerji metalleri için deniz kapısı olarak kritik rolünü güçlendirecek. Verimliliğin artması, daha fazla nakliye hattının ve daha büyük gemilerin Dar es Salaam'a çekilmesini sağlayacak ve bu da sonuçta Tanzanyalı ithalatçı ve ihracatçıların okyanus navlun maliyetlerinin düşmesine yol açacak.

DP World, Tanzanya'nın tarım sektörünü geliştirmek için sıcaklık kontrollü depolamaya yönelik potansiyel yatırımların yanı sıra demiryolu bağlantılı lojistikle daha fazla bağlantı da dahil olmak üzere Limanın modernizasyonuna yönelik gelecekte yatırım yapacak. Yatırımlar aynı zamanda, Tanzanya'nın küresel ticaretin geleceği üzerindeki rolünü ve etkisini artıracak olan daha geniş Limanın lojistik sektörüyle birlikte özel bir ekonomik bölgenin gelecekteki gelişimini de potansiyel olarak içerecektir.

DP World Grup Başkanı ve CEO'su Sultan Ahmed Bin Sulayem, "Dar es Salaam limanını yeniden canlandırmak için Tanzanya Hükümeti ile ortaklık yapmaktan onur duyuyoruz. Bu, Tanzanya'nın stratejik kalkınma planlarıyla uyumludur ve Samia Suluhu Hassan'ın vizyoner liderliğinin kanıtıdır. Bu gelişme, bölge için ticaret fırsatları sunacak, Doğu Afrika ile daha geniş Sahra Altı Afrika'yı küresel pazarlara bağlayacak, ekonomik büyümeyi, istihdam yaratmayı, ürün ve hizmetlere daha iyi erişimi teşvik edecek ve tüm paydaşlarımız için değer yaratacaktır. Bu imtiyaz sözleşmesi, işlettiğimiz diğer limanların yanı sıra, tüm kıtanın ekonomik büyümesini desteklemek amacıyla bölgenin tedarik zincirini geliştirmek amacıyla DP World'ün küresel ve yerel uzmanlığından yararlanmaya yönelik ortak çabalarımızda bir başka kilometre taşını temsil ediyor" dedi.

Tanzanya Ulaştırma Bakanı Profesör Makame Mbarawa, "Tanzanya Hükümeti ile DP World arasında imtiyaz sözleşmesinin imzalanması gerçekten çok önemli bir olaydır, çünkü bu, Kamu-Özel Ortaklığı modeli kapsamında Tanzanya'da sınıfının en iyisi altyapının inşa edilmesinde bir başka önemli atılımın işaretidir. DP World'ün uzmanlığıyla liman, taşımacılık, dağıtım ve tedarik zinciri gibi çeşitli sektörlerde doğrudan ve dolaylı istihdam yaratılmasının desteklenmesinde önemli bir rol oynayacak. Daha da önemlisi, Tanzanya Liman İdaresi, liman imtiyaz sahibinin hissedarı olacak ve liman idaresindeki çalışanlar için herhangi bir iş kaybı yaşanmayacak" dedi.

Tanzanya Limanlar İdaresi Genel Müdürü Plasduce Mkeli Mbossa, "Dar es Salaam'daki stratejik limanı modernleştirmek için DP World ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. Bu proje, son kullanıcılar için önemli bir değer yaratacak ve hükümetin lojistik maliyetlerini azaltma hedefine ulaşmasına yardımcı olacak. Bu stratejik girişim, hükümetin Tanzanya halkının yararı için fonları ekonominin diğer kritik alanlarına yönlendirmesine olanak tanıyacak stratejik oyuncularla ortaklık kurarak büyük ölçekli altyapı gelişimini yönlendirme yeteneğimizin bir kanıtıdır" dedi.

DP World, ticareti mümkün kılarak ve pazarları küresel ticaret ekosistemine bağlayarak ekonomik büyümeyi artırmayı ve yerel toplulukları ve işletmeleri yükseltmeyi amaçlayan Afrika stratejisini ve büyüme hedeflerini gerçekleştirmek için önemli yatırımlar yapmaya devam ediyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi