İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Mart Ayı Meclis Toplantısı meclis üyeleri, şube başkanları, meslek komite başkanları ve çok sayıda denizcinin katılımıyla gerçekleşti.

Meclis Başkanı Başaran Bayrak’ın başkanlığında gerçekleşen toplantı, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen 2 büyük depremde hayatını kaybeden on binlerce insan için 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Önceki toplantının zabıtları ve mizanın okunup onaylanmasıyla devam eden toplantıda afet bölgesine gönderilen insani yardım taşıyan gemilerin oda ücretlerinden muaf tutulması önerisi meclise sunularak oy birliğiyle kabul edildi. Şubat ayı faaliyet raporunun video sunumunun ardından İMEAK DTO İskenderun Şube Başkanı Kemal Kutlu söz alarak durumu aktardı.

İskenderun Şube aktif rol aldı

Deprem bölgesi olan İskenderun’a denizciler tarafından ulaştırılan yardımlarda son deprem bölgesinde yaşanan durumla ilgili bilgi veren Kemal Kutlu, İMEAK DTO’nun ve meclis üyelerinin gönderdiği yardımların kente ilk ulaşan yardımlar olduğunu ve İskenderun Şube’nin de depremin ilk gününden itibaren yardımların koordinasyonu ve dağıtımında büyük rol oynadığını belirtti.

Limanlar çalışıyor

Şubeyi tek katlı bir binaya taşıdıklarını ve üyeler için yeni bir ortak çalışma alanı düzenlediklerini ifade eden Kutlu, depremde deniz lojistiğinin öneminin bir kez daha anlaşıldığını kaydetti. Depremin ilk gününde itibaren limanlarının çoğunun çalıştığını belirten Kutlu, bölgede bulunan 4 balıkçı barınağının da depremden hasar gördüğünü söyledi. Depremde hasar gören LimakPort ve İsdemir dışındaki diğer limanların tamamının çalıştığını aktaran Kutlu, “Demir üretim bölgesi. Üretimin üçte biri bizim bölgede.  Demir fabrikaları yavaş yavaş çalışmaya başladı. Fakat çalışanlar için konut problemi ortaya çıkıyor. Onu da Odamızın ve devletimizin katkılarıyla çözeceğimizi düşünüyorum” dedi.

Deniz Ticaret Odası heyeti TOBB 80. Genel Kurulu'na katıldı Deniz Ticaret Odası heyeti TOBB 80. Genel Kurulu'na katıldı

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi