IMO'nun Deniz Güvenliği Komitesi (MSC 108) tarafından Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi'nde (SOLAS) kısa bir süre önce kabul edilen değişiklikler uyarınca, konteyner kaybına karışan bir geminin kaptanı 1 Ocak 2026'dan itibaren anında rapor vermek zorunda olacak.

Değişiklikler, gemiciliği temsil eden Dünya Denizcilik Konseyi (WSC) tarafından olumlu karşılandı.

WSC Emniyet ve Güvenlik Kıdemli Başkan Yardımcısı Lars Kjaer., “Özellikle SOLAS Bölüm V Yönetmelik 31 ve 32'yi değiştiren yeni yönetmelikler, deniz güvenliği ve çevrenin korunmasında önemli bir ilerlemeye işaret etmektedir. Kayıp ve sürüklenen konteynerlerin hızlı ve ayrıntılı bir şekilde rapor edilmesini sağlayan bu değişiklikler seyir güvenliğini artıracak, hızlı müdahale eylemlerini kolaylaştıracak ve potansiyel çevresel tehlikeleri azaltacaktır" dedi.

Posidonia Denizcilik Fuarı sona erdi Posidonia Denizcilik Fuarı sona erdi

Kural 31'e göre, kaptan tarafından hazırlanan acil durum raporunda yakındaki gemiler, en yakın kıyı devleti ve bayrak devleti ile ilgili spesifik ayrıntılar yer almak zorunda. Bayrak devleti daha sonra bu bilgileri Küresel Entegre Denizcilik Bilgi Sistemindeki (GISIS) yeni bir modül aracılığıyla IMO'ya iletecek.

Ayrıca sürüklenen konteynerleri gözlemleyen kaptanlar da bunları yakındaki gemilere ve kıyı devletine bildirmekle yükümlü.

Raporlama kuralını kapsayan 32. Yönetmelik, raporların en kısa sürede yapılması, güncellemeler yapıldıkça güncellenmesi ve denetim yoluyla kayıp konteynerlerin nihai sayısının verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Denize düşen konteynerler 2020 yılında ONE Apus'un karıştığı olayla manşetlere çıkmıştı. ONE Apus'ta şiddetli hava koşullarında 1.800 konteyner kayboldu ve 2021'de Maersk Essen'de başka bir hava olayı 750 konteynerin kaybolmasına neden oldu.

Kaynak: www.seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi