Uraloğlu: Türk gemi adamları için YÖKDİL puanı geçerli sayılacak Uraloğlu: Türk gemi adamları için YÖKDİL puanı geçerli sayılacak

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sondaj gemisi Abdülhamid Han'la ilgili bazı basın yayın organlarında çıkan haberleri yalanladı. 

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "'Türkiye’nin sondaj gemilerinden biri olan Abdülhamid Han, kule yüksekliği sebebiyle boğazlardan geçemiyor' iddiasıyla yapılan haberler manipülasyon içermektedir" denildi.

"Türkiye’nin diğer sondaj gemileri Fatih, Yavuz ve Kanuni'nin Çanakkale ve İstanbul Boğazı’ndan geçişi için Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Yönetmeliği’ne uygun şekilde kuleleri sökülmekte ve ulaştığı limanda tekrar birleştirilmektedir" denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Gerekli durumda Abdülhamid Han sondaj gemisinin geçişi için de aynı yöntem uygulanabilecektir. Dolayısıyla Abdülhamid Han gemisinin boğazlardan geçememesi söz konusu değildir. İlgili yönetmelik çerçevesinde hava çekimi 58 metre ve daha yüksek olan gemiler İstanbul Boğazı’ndan, hava çekimi 70 metre ve daha yüksek olan gemiler ise Çanakkale Boğazı’ndan geçememektedir. Asılsız iddialara itibar etmeyiniz."

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi