Denizcilik Genel Müdürlüğü, Balıkesir'in Marmara Adası ilçesinden yola çıktıktan sonra fırtınaya yakalanıp İmralı Adası açıklarında batan ve 6 mürettebatı kayıp olan Batuhan A gemisine ilişkin açıklama yayınladı.

Gemiden acil durum sinyali alınmasından itibaren izlenen yolu aktaran açıklamada, bugün batan gemiye dalış faaliyeti planlandığı belirtildi. Genel Müdürlük, geminin kayıp mürettebatı için denizde ve sahilde yaklaşık 500 personel, 10 deniz aracı ve iki hava unsuru ile arama kurtarma faaliyetlerinin sürdüğünü duyurdu.

Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

Kıyı Emniyeti şehit ve gaziler için İstanbul Boğazı’nda gösteri yaptı Kıyı Emniyeti şehit ve gaziler için İstanbul Boğazı’nda gösteri yaptı

“15.02.2024 Perşembe günü saat 06.32'de Bakanlığımız Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezimize uydu yardımlı arama kurtarma sisteminden (COSPAT-SARSAT) Batuhan A gemisine ait acil durum sinyali alınması üzerine ivedilikle tüm deniz ve hava arama kurtarma unsurlarına deniz olayı bildirilerek olay yerine sevk edilmiş, Türk Radyo vasıtası ile bölgedeki gemilere duyurular yapılmaya başlanmıştır.

Gemiye yapılan telsiz çağrılarına cevap alınamaması üzerine, Liman Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden anılan geminin acentasının 14.02.2024 tarihinde yapmış olduğu gemiye ait personel listesi beyanındaki tüm denizcilerimizin Gemi İnsanları Bilgi Sistemi'ndeki mobil telefonları ile temas kurulmaya çalışılmış, maalesef herhangi bir yanıt alınamamıştır.

Tekraren tüm arama kurtarma unsurlarına, geminin EPİRB cihazından alınan COSPAT-SARSAT acil durum sinyalinin, geminin batmış olması nedeniyle otomatik olarak uydu sinyali göndermiş olabileceğinin kuvvetle muhtemel olduğu bilgisi verilerek, uydudan alınan gemi pozisyonuna ek olarak Ulusal Otomatik Tanımlama Sistemimizden alınan geminin son pozisyonu da paylaşılmıştır.

Yapılan çalışmalar neticesinde, sonar görüntüsü ile deniz yüzeyinin elli bir metre altında tespit edilen geminin, gece Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüzce ROV cihazı ile yapılan sörveyinde Batuhan A gemisi olduğu kesinleşmiştir.

Bugün sabah saatlerinden itibaren söz konusu batığa dalış faaliyeti planlanmakta olup denizde ve sahilde yaklaşık 500 personel, 10 deniz aracı ve iki hava unsuru ile arama kurtarma faaliyetlerine aralıksız devam edilmektedir.

Marmara Adası'ndan, 14.02.2024 tarihinde saat 20.30 sularında, liman kantar kayıtlarına göre 1156 ton Uluslararası Denizcilik Katı Dökme Yükler Kodu kapsamındaki toz halinde Dolomite madeni yüklü olarak kalkan ve Gemlik Limanı’na giden 100 deniz mili ile sınırlı limanlar arası seyir izni olan 1302 DWT kapasiteli gemideki, bir makine stajeri ve usta gemici yeterliliğine sahip olarak gemide görev yapan gemi donatanı olmak üzere toplam 6 denizcimizin en kısa zamanda bulunması en önemli önceliğimizdir.

Denizcilik camiamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, en kısa sürede kayıp denizcilerimize ulaşmak için tüm imkânlarımızla çalışıyoruz.”

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi