Denizcilik tarihindeki en büyük bölgesel yeşil düzenlemeler, sektörün Avrupa Birliği'nin izin verilen emisyonlara üst sınır getiren piyasa bazlı bir önlem olan emisyon ticaret sistemine (EUETS) dahil edilmesiyle dün yürürlüğe girdi.

AB limanlarını ziyaret eden gemilerin 1 Ocak itibarıyla, geçerli CO2 sefer emisyonlarını eşdeğer sayıda AB İzni (EUA) satın alarak dengelemeleri gerekecek.

Veriler, Ras Tanura'dan Rotterdam'a giden bir VLCC için AB ETS maliyetlerinin önümüzdeki yıl sefer başına yaklaşık 200 bin dolar olacağını, bunun da bugünkü navlun maliyetinin %4'üne denk geleceğini, 2026'da ise düzenlemenin %100'e ulaşmasıyla bu maliyetin 0,5 milyon dolara ve %10'a çıkacağını gösteriyor.

MSC, Asya ve Meksika'yı birbirine bağlayan Dhalia hizmetini başlattı MSC, Asya ve Meksika'yı birbirine bağlayan Dhalia hizmetini başlattı

AB Emisyon Ticareti Sistemi, bayrakları ne olursa olsun 5 bin groston ve üzeri gemilerin CO2 emisyonlarını da kapsayacak şekilde belirlendi. AB limanlarına uğrayan ve AB içindeki seferler için gemilerden kaynaklanan tüm emisyonları, AB dışında başlayan veya sona eren seferlerden oluşan emisyonların %50'sini ve gemilerin AB limanlarında demirdeyken oluşan tüm emisyonlarını içerecek.

ETS kuralları gereği, gemilerin ürettikleri karbon miktarı kadar ETS kapsamındaki karbon vergisi Avrupa Birliği’ne ödenecek.

Editör: Haber Merkezi