Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği’nin Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı 29 Kasım Çarşamba günü İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi meclis salonunda gerçekleşti. 

Genel Kurul, Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Kurtulan’ın açılış sunumunun ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

1995 yılı mezunu Hakkı Deniz’in divan heyeti başkanı, 1997 yılı mezunu Osman Bilgin’in divan başkan yardımcısı ve 1996 yılı mezunu E. Murat Koçer’in divan yazmanı olarak seçilmesinin ardından DEFMED Yönetim Kurulu Başkanı Orçun Erbayraktar konuştu.

Erbayraktar konuşmasında şunları söyledi:
"İki dönemdir büyük bir onurla yürütmekte olduğum DEFMED Yönetim Kurulu Başkanlığı görevim bugün sona eriyor.  Bu süreçte yaşadığımız doğal afetler, pandemi, savaşlar ve bunun gibi birçok olumsuzluğa rağmen yönetim kurulumuz ile beraber mezunlarımıza, derneğimize, öğrencilerimize, sektörümüze ve ülkemize faydalı faaliyetlerde bulunmak için gayret gösterdik. DEFMED'i mezunların yanı sıra sektörde de tanınan bir marka haline getirmeyi hedefledik. Bu amaçla her iki donem de yoğun şekilde çalışarak faaliyet gösterdik. Başkanlık dönemim boyunca sizleri temsil ediyor olmaktan dolayı duyduğum sorumluluğun bilinciyle hareket etmeye çalıştım. Her zaman herkesin fikrine önem vererek birleştirici olmaya, kimseyi kırmamaya özen gösterdim. Geride bir kişiyi bile küskün olarak bırakmak istemem. Bir kusurum veya farkında olmadan kırdığım biri olduysa affola. Telefonum her zaman herkese açık bana her an ulaşarak her konuyu doğrudan iletebilirsiniz. Mezunlarımız da en büyüğünden en küçüğüne DEFMED başkanı olarak bana her zaman ve her ortamda en üst seviyede sevgi ve saygı gösterdiler. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Göreve gelecek yeni yönetim kuruluna, derneğimizi bulunduğundan daha da ileri noktaya taşımak için çalışacaklarına olan inancımla şimdiden başarılar diliyorum." 

Kıyı Emniyeti şehit ve gaziler için İstanbul Boğazı’nda gösteri yaptı Kıyı Emniyeti şehit ve gaziler için İstanbul Boğazı’nda gösteri yaptı

Bu konuşmanın ardından dönem faaliyetlerini içeren bir video sunum izletildi.  

Hesap tabloları ve denetleme kurulu raporlarının sunulmasının ardından yönetim ve denetim kurulları ayrı ayrı oy birliği ile ibra edildi. 

DEFMED tüzüğünde yönetim kurulu tarafından önerilen değişiklikler Genel Kurul’un değerlendirmesine sunularak hazirun tarafından oylandı.   

Yeni dönem yönetim kuruluna adaylık için tek liste ile başvuru yapıldı. DEDMED Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu üyeleri oy birliği ile seçildi. 

Yeni başkan Bülent İbik

Oylama sonucu bayrağı devralan isim Bülent İbik oldu.   

Bülent İbik, yönetim kurulunu temsilen teşekkür konuşması yaptı.

Yeni Başkan İbik şöyle konuştu: 
"Herkese ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Bugün benim için özel bir gün ve duygu yoğunluğunu fazlasıyla yaşıyorum. Gerçek bir dost, iyi bir insan, çok iyi bir yönetici sevgili Orçun başkanımız ve her biri çok değerli güzel ekibi ile beraber keyifli ve bir o kadar da yoğun dönem geçirdikten sonra bayrağı devraldım. Bir Azerbaycan seyahatimde duyduğum çok anlamlı bir kelime var. Onlar “emekdaş” diyorlardı. 2002 yılından 2023 yılına derneğimizi bu günlere taşıyan tüm emekdaş büyüklerim ve arkadaşlarımın eserini bu faaliyet sunumunda açıkça görüyorsunuz. Başarı çıtasının oldukça yükselmiş olması bize de çok büyük sorumluluklar yüklüyor. Bizler ağabeylerimizden el aldık ve dileriz ki kardeşlerimize böylesine güzel bir sunum ile el veririz. Yeni yönetim kurulumuz olarak özel sektörde, kamuda, idarede ve sivil toplum kuruluşlarında çok önemli yerlerde olan üyeleri ve kariyer basamaklarını hızla tırmanan genç mezunları ile dayanışmanın, kaynaşmanın en güzel örneklerini sergileyerek bir arada olmak ve beraberinde gelecek güzel sonuçların takipçisi ve yönlendiricisi olmak için çalışacağız. Herkese verdikleri destek için teşekkürlerimi sunuyorum.

Biz de ağabeylerimizin işaret ettiği gibi başta üyelerimizin, fakültemizin, mezunlarımızın ve mezun adaylarımızın olmak üzere tüm camiamızın, ülkemiz, denizciliğimiz ve mavi vatanımızın ilgi ve çıkarları doğrultusunda, cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün rotasında faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Derneğimiz her biri iş yaşamında çok başarılı, akademisyen, üniversitelerde idareci, denizci, kaptan, kamuda yönetici, hukukçu, taşımacılık, lojistik, depoculuk, limancılık, marinacılık ve yat turizmi, gemi işletmeciliği, uluslararası ticaret, insan kaynakları yönetimi, eğitim ve danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren genç ve güçlü bir kadroya emanet edilmiştir."  

Osman Bilgin: "Önemli olan bu birlik ve bütünlük bozulmadan büyümemiz"

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Osman Bilgin de faaliyet raporunu izlediğinde çok etkilendiğini, yapılan tüm faaliyetler için yönetim kurulunu tebrik ettiğini, derneğin önceki dönem başkanlarından biri olarak yönetimin derneği taşıdıkları yeri gururla izlediğini belirtti. Bilgin, başarı çıtasının yükselmesi ile çok sesliliğin de gereği olarak gelecek yıllarda adaylık için yarışlara farklı listelerle gidilmesinin doğal olduğunu ifade ederek, "Asıl önemli olan bu birlik ve bütünlük bozulmadan büyümemiz" dedi.

Bilgin, yeni dönemde mezunların katkısıyla derneğin kendi sosyal tesisini açmasını umut ettiğini de sözlerine ekledi.  

Konuşmaların ardından yeni Başkan Bülent İbik, görevi devreden yönetim kurulu üyelerine hediyeler sundu. 

 2023-2026 dönemi için seçilen DEFMED yeni Yönetim Kurulu şöyle:   

Yönetim Kurulu

Asil Üyeler: 

Bülent İbik (2001) (YK Bşk.) 

A. Özgür Alemdağ (1999) (YK Bşk. Yrd.) 

Burak Gültekin (2005) (YK Bşk. Yrd./ Bşk. Vekili) 

Ulaş Emiroğlu (2000) (Sayman Üye) 

Aylin Kurtulan (2017) (Yazman Üye) 

Emre Tümer (2006) 

Fadime Ünen (2012) 

Gencay Türkmen Kuru (2014) 

Gülgün Dede (2010) 

Mehmet Melih Cen (2011) 

Soner Esmer (2001) 

Yedek Üyeler: 

Cihan Köse (2007) 

Dilek Efe (2013) 

Erdem Kan (2011) 

Gökhan Güngör (2008) 

Gül Diril Saraçoğlu (2007) 

Melih Cankurt (2007) 

Müge Büber (2013) 

Neslihan Özer (2022) 

Samsa Emin Körüklü (2014) 

Şahin Aktan (2004) 

Ufuk Demircan (2014) 

Denetleme Kurulu

Asil Üyeler:  

Hakkı Deniz (1995) 

Onur Akdaş  (2008) 

Ufuk Yıldırım (1995) 

Yedek Üyeler: 

Devrim Fırat (1999) 

Erkan Gökerkan (1995) 

Selim Çırakoğlu (1995) 

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi