Scrubberlar, 2015 yılında Kuzey Denizi ve Baltık Denizi'nde daha katı kükürt yönetmeliklerinin yürürlüğe girmesinden ve özellikle Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından getirilen küresel kükürt yönetmeliklerinin 2020 yılında yürürlüğe girmesinden sonra yaygınlaştı.

O dönemde denizcilik şirketleri ya bir scrubber ile dumanı sülfürden arındırarak ya da daha düşük sülfür içerikli yakıta geçerek yeni kurallara uymayı seçebiliyordu. Son yıllarda bu teknolojiyi kullanan gemilerin sayısı arttı.

Bu sorunun üstesinden gelmek için Danimarka hükümeti SF, LA, DD, K, EL, RV ve ALT ile birlikte resmi bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında, gemilerin düşük kükürtlü yakıta veya sıfır emisyonlu kapalı scrubberlara geçmeleri gerekiyor. Bu scrubberlardan çıkan artık ürünün liman kabul tesislerine teslim edilmesi zorunlu.

Danimarka Çevre Bakanı Magnus Heunicke, "Bu anlaşma daha iyi bir deniz çevresine giden yolda bir başka önemli adımdır. Yıkama suyu, deniz dibimizde biriken ve okyanusun besin zincirlerine karışarak yediğimiz balıklarda son bulan bir dizi sorunlu madde yaymaktadır. Çevreye zararlı maddelerin deşarjı birçok farklı kaynaktan gelmektedir, ancak yıkayıcı su, hakkında çok fazla bilgi ve veriye sahip olduğumuz bir kaynaktır ve bu nedenle Danimarka karasularında yıkayıcı su ile kirliliğe artık bir son verdiğimiz için mutluyum" dedi. 

Liberal Parti sözcüsü Erling Bonnesen ise "Danimarka ve çevresindeki pek çok yerde baskı altında olan deniz çevresini iyileştirme çalışmalarında sorumluluk alıyoruz. Bu bir çaba gerektiriyor. Gelecekte, gemilerdeki duman temizlemeden kaynaklanan yıkama suyunun 12 deniz mili sınırı içerisinde deşarj edilmemesi gerekiyor. Aynı zamanda, uluslararası işbirliği yoluyla daha fazla ülkenin aynı şeyi yapması için baskı yapacağız, böylece deniz çevresinin iyileştirilmesi için daha büyük bir uluslararası çaba gösterilebilir" diye konuştu.

Liberal İttifak sözcüsü Alexander Ryle de "2029 yılından itibaren gemilerden Danimarka deniz çevresine yıkama suyu boşaltılmasına tamamen son verilmelidir. Günümüzde yıkama suyunun denize boşaltılması yerine depolama tanklarında toplanmasını mümkün kılan bir teknoloji mevcuttur. Bu anlaşma ile deniz çevresinin yararına olacak şekilde daha fazla geminin bu teknolojiyi ya da daha temiz yakıtları kullanmasını sağlayacağız" dedi.

Yasak, yıkama suyunun denize deşarj edildiği açık işletimdeki yıkayıcılara sahip gemiler için 1 Temmuz 2025 tarihinde yürürlüğe girecek. Scrubberları kapalı olarak çalışan gemiler için ise su deşarjı yasağı 1 Temmuz 2029'da yürürlüğe girecek. Yasak, önümüzdeki parlamento yılında yapılacak bir kanun değişikliği ile yürürlüğe konulacak. 

Yasağın, nikel için yüzde 20 ve antrasen için yüzde 7'ye varan azalmalarla deniz ortamına zararlı maddelerin deşarjını azaltması bekleniyor.

Danimarka'nın denizcilik örgütü Danish Shipping yasağı tanıdı ve sıkı bir uygulama çağrısında bulundu.

Danish Shipping İklim, Çevre ve Güvenlik Direktörü Nina Porst, "Politikacıların, kurallara uymak ve sülfür emisyonlarını bir scrubber ile azaltmak için çok fazla yatırım yapmış olan denizcilik şirketlerinin yeni bir gerçekliğe uyum sağlamak için zamana sahip olmaları için makul bir aşamalı dönem getirme talebimizi dinlemeyi seçmelerinden memnuniyet duyuyorum" dedi.

İngiltere'den Rusya-Kuzey Kore arasındaki 'petrol karşılığı silah' ticaretine yaptırım İngiltere'den Rusya-Kuzey Kore arasındaki 'petrol karşılığı silah' ticaretine yaptırım

Porst, "Elbette yeni kurallara uyacağız ve bu nedenle yasağın güçlü bir şekilde uygulanmasını sağlayacak bir planla birlikte gelmesi de bizim için önemli. Aksi takdirde, bu durum bazı Danimarkalı denizcilik şirketlerini yabancı rakiplerine kıyasla dezavantajlı duruma düşürebilir" diye ekledi.

Kaynak: offshore-energy.biz

Editör: Haber Merkezi