Yunanistan'ın Pire Limanı'nda düzenlenen bir yatırım etkinliğinde bir araya gelen Çinli ve Yunan yetkililer ve iş temsilcileri, gemi taşımacılığı ve ticaret konusunda ikili işbirliğini artırmanın yollarını müzakere etti. Etkinlik, Çin'in COSCO Shipping grubunun üyesi olan Pire Limanı Otoritesi S.A.'nin (PPA) tesislerinde, Shanghai Pilot Serbest Ticaret Bölgesi Lingang Özel Bölgesi tarafından düzenlendi.

Katılımcılar, Çin ile Yunanistan arasındaki ikili işbirliğinin çeşitli açılardan derinleştirilmesine yönelik umutlarını dile getirdi.

Etkinlikte Shanghai Belediyesi Temsilcisi Chen Jinshan, "Kamu sektörü ve özel sektör temsilcilerinin, diyaloğu artırıp kalkınmayı güçlendirecek ve halklarımıza faydalı olacak şekilde birbirleriyle işbirliğini ileriye götürmesini umuyorum" dedi. Lingang Özel Bölge İdaresi Direktör Yardımcısı Zhao Yihuai ise Yunanistan ile ikili işbirliğine büyük önem verdiklerini söyledi.

Çin'in Yunanistan Büyükelçisi Xiao Junzheng de, "Yunan tarafıyla birlikte çalışarak iki taraflı gemi taşımacılığını ve liman işbirliğini daha büyük ve daha güçlü hale getirmek istiyoruz" diye konuştu. 

Panama Kanalı yavaş yavaş normal faaliyetlerine dönüyor Panama Kanalı yavaş yavaş normal faaliyetlerine dönüyor

Etkinlikte Yunan temsilcilerde de değerlendirmelerde bulundu. Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikası Başkanlığı Genel Sekreteri Manolis Koutoulakis, "Çin ile Yunanistan arasındaki ilişkilere bakacak olursak burada Pire'de halihazırda önemli düzeyde bir deneyimimizin ve aynı zamanda bu ilişkilerin genişletilmesine yönelik karşılıklı çıkarlarımızın olduğunu biliyoruz" dedi. Pire Belediye Başkanı Yiannis Moralis ise şunları söyledi; "COSCO'nun son yıllarda Pire Limanı'nın gelişimi ve modernizasyonuna yönelik yaptığı yatırımlar hiç kuşkusuz bu limanın dünya denizcilik, turizm ve ticaret haritasındaki pozisyonunu daha da güçlendirmiştir. Bu güzel işbirliğini önümüzdeki yıllarda da sürdürmek istiyoruz."

COSCO Shipping, 2016'da düzenlenen uluslararası ihaleden sonra PPA'nın çoğunluk hissesine sahip oldu. Gruba bağlı Pire Limanı Konteyner Terminal S.A. (PCT) şirketi, 2010'dan bu yana limanın konteyner terminalini yönetiyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi