Filipinler ile ABD, geçtiğimiz günlerde Güney Çin Denizi'nde ortak deniz ve hava devriyesi gerçekleştirdi. Çin’den ortak devriyeye tepki geldi.  

Çin ordusu, egemenlik ve denizcilik haklarını savunacağını, Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı koruyacağını açıkladı.

Alabora olan petrol tankerindeki 9 mürettebat kurtarıldı, 1 kişi öldü Alabora olan petrol tankerindeki 9 mürettebat kurtarıldı, 1 kişi öldü

Filipinli yetkililer yaptıkları açıklamada, ordularının ve ABD'nin, Çin'in kendisine ait olduğunu iddia ettiği, demokratik olarak yönetilen bir ada olan Tayvan yakınlarında koordineli devriyeler başlattığını ve bu durumun Çin ile çatışmaların artma ihtimalini artırdığını söyledi.

Çin ile Filipinler arasındaki ilişkiler Güney Çin Denizi nedeniyle kötüleşti. Filipin Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr., Güneydoğu Asya ülkesini Çin ile olan deniz anlaşmazlıklarında destekleyen ABD ile daha güçlü ilişkiler kurmak istiyor.

Çin dışişleri bakanlığından bir yetkiliye göre Çin, devriyeleriyle birlikte ABD ve Filipinler'e uyarılarda bulundu.

Çin'in sözcüsü Mao Ning'e göre, Filipinler ile ABD arasındaki ortak devriyeler Çin'in bölgesel egemenliğini veya deniz hakları ve çıkarlarını tehlikeye atmamalı.

Filipin Silahlı Kuvvetleri Komutanı Romeo Brawner, perşembe günü Çin donanmasına ait bir geminin koordineli devriye görevi yürüten üç ABD ve Filipin gemisini takip ettiğini söyledi.

Brawner, olayın Palawan eyaletinin kıyısından 27 deniz mili açıktaki bir doğal gaz sahası platformunun yakınında meydana geldiğini belirtti. Brawner, hiçbir zorluk ya da tehlikeli manevra olmadığını kaydetti.

Brawner'a göre Filipinler, müttefiki ABD ile yakın işbirliği hedefine ulaştı ve herhangi bir olumsuz olay yaşanmadı.

Editör: Haber Merkezi