Petrol fiyatları, Credit Suisse hisse senetlerinin Zürih borsasında yeniden değer kaybederek yüzde 10'un üzerinde düşüş göstermesiyle tekrar yönünü aşağı çevirdi. Petrol fiyatlarında düşüş, küresel resesyon beklentilerinin artmasıyla olaşabilecek talep düşüşü endişesi ile gün içerisinde yüzde 2'yi aştı.

Brent petrol, sabah saatlerinde bankacılık sektöründe ABD ile başlayan olumsuz gelişmeler nedeniyle düşen fiyatlardan yararlanmak isteyen piyasa oyuncularının özellikle Çin'den gelecek talebi fiyatlayarak alım yapması ile değer kazancında ilerleyerek 15 ayın dip seviyesinden 75 dolara kadar yükselmişti.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 16:13 itibarıyla dünkü kapanışa göre yüzde 1,45 düşerek 73,66 dolardan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 67,52 dolardan alıcı buldu.

Denizcilikte nükleer için yeni birlik oluşturuldu Denizcilikte nükleer için yeni birlik oluşturuldu

Brent petrolün varil fiyatında haftalık düşüş dünkü kapanış fiyatına göre yaklaşık yüzde 10 olarak hesaplanıyor.

Brent petrolde teknik olarak 75,44 ile 75,72 dolar aralığının direnç, 74,66 ile 74,16 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Çin’den gelecek petrol talebine yönelik olumlu sinyal

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), bu hafta yayımlanan aylık petrol piyasası raporlarında, Çin'in petrol talebine yönelik olumlu öngörülerde bulundu.

Küresel petrol talebindeki artış öngörüleri, Çin'de Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından ekonomik aktivitenin canlanması beklentileri nedeniyle yukarı yönlü revize edildi.

Suudi Arabistan ve Rus yetkililerin piyasadaki gelişmeleri değerlendirmek için toplanması ve gerektiğinde üretimi düşürebilecekleri konusunda uzlaştıklarına yönelik haber akışı da fiyatları destekliyor.

Suudi Arabistan: OPEC+ kararlarına bağlıyız

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman ile Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, başkent Riyad'da bir araya geldi.

Bakan Bin Selman ve Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, görüşme sırasında, ülkelerinin Ekim 2022'de OPEC+ grubu tarafından alınan ve 2023'ün sonuna kadar üretimi günde iki milyon varil azaltmayı öngören karara bağlı olduğunu vurguladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun gelecek dönem üretim politikalarına yönelik gerçekleştirilecek bir sonraki toplantısı ise 3 Nisan'da yapılacak.

Petrol tepki alımlarıyla karşılaştı 

Haftanın son işlem gününe gelirken petrol gelen tepki alımlarıyla birlikte bir miktar yükseliş kaydetti. Yükselişe rağmen petrol, küresel ekonomide bankacılık kriziyle ortaya çıkan belirsizliklerle boğuşmaya devam ediyor. Hafta sonu ABD’de bazı bankaların batması petrol fiyatlarındaki düşüşün ana sebebi oldu. Petrol içinde bulunduğumuz hafta içerisinde yüzde 10’dan fazla değer kaybı yaşadı. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek Fed toplantısı bundan sonraki fiyatlamalarda önem teşkil eden başka bir unsur olacak. Piyasada Fed’in 25 baz puan faiz artırım kararı alacağı ağırlık kazanmış durumda. Bugün Euro Bölgesi TÜFE ve ABD Sanayi Üretimi verisini takip ediliyor olacak.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi